Fundusz Orlen VC zainwestował w firmę Hystar, producenta wysoce wydajnych elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru, podała spółka. Rozwiązanie opatentowane przez norweską spółkę znacznie zwiększa wydajność oraz obniża koszty wytwarzania wodoru. Technologia oferowana przez Hystar wpisuje się w plany Orlenu związane z produkcją i wykorzystaniem odnawialnego wodoru w procesie transformacji energetycznej koncernu.
Hystar AS to norweska firma, produkująca innowacyjne membranowe stosy elektrolizerów o mocy 0,65 MW oraz gotowe elektrolizery spełniające normy ISO 17268, o mocy 5 MW. Urządzenia Hystar wykorzystują membrany, które są o 90% cieńsze niż konwencjonalne alternatywy elektrolizerów. Umożliwia to wysoką efektywność energetyczną i masową produkcję, obniżając uśredniony koszt wodoru, podano.
"Spółka Hystar komercjalizację swoich produktów rozpoczęła w 2022 roku. Modułowość systemu pozwala w łatwy sposób dostosować każdą instalację do potrzeb klienta. Firma w momencie uruchomienia zautomatyzowanej linii produkcyjnej, o początkowej wydajności 1,5 GW mocy w 2027 r., będzie mogła rozpocząć realizację dużych zamówień na projekty skali przemysłowej. Docelowo, w 2031 roku wydajność produkcyjna instalacji ma wynieść 4,5 GW" - czytamy w komunikacie.
W 2024 roku norweska spółka pozyskała 26 mln euro dofinansowania z European Innovation Fund. Środki te zostaną przeznaczone na przygotowanie automatyzacji linii produkcyjnej. Kolejnym źródłem finansowania są środki pozyskane od funduszy venture capital, w tym Orlen VC. W obecnej rundzie Hystar otrzymał w sumie ponad 32 mln euro, co ma zapewnić środki na wkład własny do uzyskanego unijnego grantu i działalność operacyjną spółki do 2027 r.
Hystar AS to trzynasta inwestycja Orlen VC, który w ciągu prawie trzech lat działalności dołączył do grona największych i najbardziej aktywnych funduszy venture capital z regionu Europy Środkowej. W swoim portfelu posiada także dwa zagraniczne fundusze venture capital. Zgodnie z przyjętymi założeniami Orlen VC planuje dokonywać około 5 inwestycji rocznie, skupiając się na najbardziej perspektywicznych spółkach, posiadających innowacyjne i gotowe do komercjalizacji technologie, które będą wspierać cele przyjęte aktualnie w strategii Orlen2035, przypomniano również.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)