Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często problemem są m.in. słabość projektów, upadki dużych giełd kryptowalut, ujawnione oszustwa czy nadużycia. Co jeszcze warto wiedzieć o bessie kryptowalutowej? Sprawdź!
Czym jest bessa na rynku kryptowalut?
Kryptowaluty podobnie jak wiele innych aktywów mogą podlegać rynkowej bessie. Czym jest to zjawisko? Bessa na rynku kryptowalut to utrzymujące się spadki cen tych alternatywnych instrumentów. Rynek, na którym przez długi czas pojawiają się tendencje zniżkowe, nazywa się potocznie rynkiem niedźwiedzia.
W klasycznym przypadku bessa pojawia się, gdy spadki wartości akcji czy innych instrumentów wynoszą co najmniej 20% i utrzymują się przez kilka miesięcy. Przykładem mogą być obniżki na WIG czy S&P 500. Na rynku kryptowalut sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutaj załamanie 20% czy 30% może być jedynie przystankiem przed dalszym odbiciem aktywów. Prawdziwy krach zaczyna się natomiast przy kilkudziesięciu procentach i nieraz może sięgać nawet powyżej 90%.
Przyczyny bessy kryptowalutowej
Zmienność, jaką odznacza się rynek kryptowalut, w głównej mierze przyczynia się do dużych wahań cen tego instrumentu. Niemniej istnieje o wiele więcej powodów, dla których kryptowaluty mogą drastycznie spadać. Będą to m.in.:
- Słabość aktywa – przeszacowanie, sztuczne podniesienie wartości czy ogólnie niskie znaczenie danej kryptowaluty dla rynku są nierzadko przyczyną szybkich spadków i zakończenia pewnych projektów.
- Nadużycia – przyczyną bessy i spadków kryptowalut są także nadużycia ze strony nieuczciwych graczy, którzy próbowali oszukać rynek. Takie incydenty znacznie obniżają bowiem zaufanie do nowych technologii.
- Cykl na rynku kryptowalut – wielu traderów oraz kluczowych postaci z rynku kryptowalut uważa, że na tym rynku funkcjonują cykle – 1 rok spadku cen, 2 lata ożywienia oraz ostatni rok odznaczający się silnymi wzrostami.
- Krótkoterminowe wahania – nie zawsze spadki są oznaką bessy. W przypadku kryptowalut wpływ na obniżkę cen mogą mieć też przejściowe, krótkoterminowe wahania.
Bessa – sprzedawać czy kupować?
Historycznie bessa na głównych kryptowalutach (np. Bitcoin) przyczyniała się do jeszcze większych wzrostów tego aktywa w późniejszym czasie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że głównych kryptowalut, które poradzą sobie w trudnych czasach, nie jest wcale tak dużo. Można tu wymienić Bitcoin, Ethereum czy XRP. Wiele mniej znanych i słabszych kryptowalut może nie przetrwać bessy i znikną z rynku.
Warto dodać, że altcoinów, czyli swoistych alternatyw dla Bitcoina, jest sporo. Szacuje się, że obecnie na rynku może być dostępnych nawet ponad 10 tysięcy różnych kryptowalut. Odznaczają się one unikalnymi technologiami, ciekawymi funkcjami czy niestandardowym zastosowaniem. Sporo z nich może wydawać się tak przełomowymi, jak ich pierwowzór – Bitcoin. Niemniej, zawsze warto jest dobrze przemyśleć, w co chcesz zainwestować i sprawdzić obiecujący projekt pod wieloma względami.
Co z tą bessą?
Chcesz inwestować w kryptowaluty, ale boisz się bessy? Miej na uwadze także inną perspektywę – bessa na rynku kryptowalut jest często zjawiskiem bardzo pożądanym. Mniejsze zainteresowanie daną kryptowalutą i spadek jej notowań pozwala bowiem zmniejszyć liczbę projektów na rynku, a także niejako „odsiać” dobre inicjatywy od złych. Po dużej bessie, czyli rynkowym „resecie”, na rynku zostają zazwyczaj tylko najlepsze i najsilniejsze kryptowaluty.
Interesujesz się kryptowalutami i chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat inwestycji? Sprawdź ofertę Ava Trade. W jednym miejscu znajdziesz bezpłatne konto demo, szereg materiałów edukacyjnych, a także nowinki ze świata inwestycji!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.