Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się kosmetycznymi wzrostami i podobne zwyżki na początku tygodnia notują kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy. W szerszym kontekście niewiele się zmienia, a futures na S&P500 pozostaje poniżej 6900 pkt. po tym jak Fed w ubiegłym tygodniu uderzył w jastrzębie tony.
Dolar pozostaje mocny, a kurs EURUSD znajduje się blisko 1.15 w oczekiwaniu na kolejne komunikaty z Fed i wykrystalizowanie grudniowej decyzji. Pojawiają się komentarze ze strony amerykańskich bankierów centralnych sugerujące, że następne cięcie stoi pod znakiem zapytania. Obecnie taki scenariusz wyceniany jest w 65%.
Trwający sezon wyników w USA zaskakuje pozytywnie. W piątek lepsze od oczekiwań wyniki przedstawiły spółki z branży paliwowej Exxon Mobil oraz Chevron. Najważniejsza faza publikacji jest już za nami. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na jutrzejszy raport AMD oraz środowe wyniki Qualcomm, Snap oraz McDonald’s. Zawieszenie amerykańsko-chińskiej wojny handlowej na rok również powinno wspierać popyt na ryzykowne aktywa.
Po październikowych zawirowaniach na rynku złota ostatnie dni upływają pod znakiem konsolidacji w okolicy 4000 USD za uncję. Mimo silniejszego dolara i deeskalacji konfliktu handlowego presja korekcyjna się zatrzymała.
Notowania ropy odbijają nieco po comiesięcznym spotkaniu OPEC+, a baryłka WTI wyceniana jest powyżej 61 USD. Kartel zdecydował się wstrzymać ze wzrostem produkcji, bowiem notowania znalazły się na kilkuletnich minimach, przez perspektywę nadpodaży surowca w przyszłym roku.
Rozpoczął się nowy miesiąc, a zawieszenie części administracji w USA dalej trwa. Danych z USA będzie więc jak na lekarstwo. Dziś pierwszy dzień roboczy miesiąca i tradycyjnie przynosi on serię wskaźników koniunktury sektora przemysłowego. Finalne dane PMI z Eurolandu były zgodne ze wstępnymi odczytami i potwierdziły delikatną poprawę aktywności. W centrum uwagi będą jednak znajdować się dziś dane ISM z amerykańskiego przemysłu. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na odbicie wskaźnika do 49.5 pkt. z 49.1 pkt. przed miesiącem. Dolar może być obecnie bardziej wrażliwy na lepsze od oczekiwań dane, które mogą zmniejszać szanse na grudniowe cięcie stóp procentowych.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
