Wnorowski z RPP: Chciałbym, by cykl podwyżek stóp proc. zakończył się na ok. 7% - wywiad

Aktualności

Cykl podwyżek stóp procentowych mógłby zakończyć się na poziomie ok. 7%, jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski w rozmowie z ISBnews. Według niego, gdyby każdy kolejny odczyt inflacji był wyższy od majowego (CPI 13,9% r/r) trudno oczekiwać zaprzestania podwyżek. Członek RPP nie widzi obecnie argumentów przemawiających za tym, by powrócić do podwyżki stóp procentowych w skali 100 pb w trwającym cyklu zacieśniania.

"Nie zakładam z góry docelowego poziomu stóp procentowych. Bardzo bym chciał, by sytuacja gospodarcza i jej otoczenie dostarczyło nam przesłanek i motywacji do tego, by zatrzymać się w prognozie dotyczącej podwyżek stóp procentowych na poziomie nie wyższym niż ok. 7%. Wydaje się, że tak mogłoby się stać z zastrzeżeniem - jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, jeśli sytuacja zwłaszcza zewnętrzna nie da takich przesłanek" - powiedział Wnorowski w rozmowie z ISBnews.

Zaznaczył, że Rada zauważa i uwzględnia pojawiające się symptomy spowolnienia aktywności gospodarczej.

"Dalsza ścieżka podwyżek stóp procentowych zależy od bieżących odczytów inflacji. W sytuacji, gdyby każdy kolejny odczyt byłby wyższy - trudno oczekiwać zaprzestania podwyżek. Jednak nie można zapominać także o wzroście gospodarczym. Widać już bowiem pierwsze symptomy spowolnienia" - podkreślił Wnorowski.

Ocenił, że szczyt inflacji nie jest zbyt odległy - według niego, inflacja ustabilizuje się w okresie wakacyjnym i z tego względu "podwyżek stóp procentowych nie będzie już wiele".

"Jesteśmy bliżej końca niż początku zacieśniania cyklu i zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Z całą pewnością nie była to ostatnia podwyżka stóp procentowych, gdyż poziom inflacji jest ciągle wysoki" - powiedział członek RPP.

Zapytany o indywidualny pogląd na temat możliwej skali dalszych podwyżek stóp procentowych, wykluczył powrót do podwyżek o 100 pb w obecnej sytuacji.

"Przez kolejne dwa miesiące odczyty inflacji mogą być w dalszym ciągu niezbyt satysfakcjonujące. Można iść tempem dotychczasowych podwyżek po 75 pb, a więc w lipcu również dokonać tego ruchu po raz trzeci lub też obniżyć skalę podwyżek np. do 50 pb. W tym momencie nie widzę argumentów za wchodzeniem na wyższy poziom - tj. 100 pb. Czy będzie utrzymane tempo podwyżek 75 pb, czy wolniejsze – trudno to obecnie określić. Czekamy m.in. na kolejne dane z gospodarki oraz wyniki lipcowej projekcji inflacji i PKB - ocenił Wnorowski.

Perspektywy dla wzrostu gospodarczego na 2022 r. ocenił jako dobre, pomimo spodziewanego spowolnienia.

"Jeśli ten rok zakończy się - jak wskazują bieżące oczekiwania między 3,5% a 4,5% r/r [wzrostu PKB], nawet jeśli to będzie niższy kraniec przedziału, to będzie to nadal bardzo przyzwoity wzrost gospodarczy. Możemy powiedzieć, że ten rok będzie dobry, natomiast przyszły - będzie słabszy" - podsumował członek Rady.

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i dokonywała ich co miesiąc. Po czerwcowej podwyżce o 75 pb główna stopa referencyjna wynosi 6%. W ten sposób powróciła ona do poziomu z 2008 r.

Renata Oljasz

(ISBnews)

Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach mogą spaść o 5-10 gr/l w pierwszych dniach wakacji

Pierwsze dni wakacji powinny przynieść drobne korekty cen paliw na stacjach w dół - rzędu 5-10 groszy na litrze, wynika ...

GPW miała 161,25 mln zł zysku netto, 179,94 mln zł zysku EBIT w 2021 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowała 161,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2021 r. wobec

JSW miała 903,7 mln zł zysku netto, 2482,5 mln zł zysku EBITDA w 2021 r.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odnotowała 903,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2021 r. wobec 1 ...

GUS: Inflacja wyniosła 8,5% r/r w lutym; konsensus: 8,1% r/r

Inflacja konsumencka wyniosła 8,5% w ujęciu rocznym w lutym 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego ...

Notowania pod znakiem korekty wczorajszych ruchów

Wczorajsza sesja na rynkach wielu klas aktywów wyglądała tak, jak gdyby wojna miała się zaraz skończyć bezwarunkową kapitulacją Rosji i ...

Wzrost aktywności huraganów - potwierdzone dane

W świecie online rosną dla nas między innymi bonusy bez depozytu, możliwości oglądania filmów i seriali w sieci. Niestety z ...