Wnorowski z RPP: Chciałbym, by cykl podwyżek stóp proc. zakończył się na ok. 7% - wywiad

Aktualności

Cykl podwyżek stóp procentowych mógłby zakończyć się na poziomie ok. 7%, jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski w rozmowie z ISBnews. Według niego, gdyby każdy kolejny odczyt inflacji był wyższy od majowego (CPI 13,9% r/r) trudno oczekiwać zaprzestania podwyżek. Członek RPP nie widzi obecnie argumentów przemawiających za tym, by powrócić do podwyżki stóp procentowych w skali 100 pb w trwającym cyklu zacieśniania.

"Nie zakładam z góry docelowego poziomu stóp procentowych. Bardzo bym chciał, by sytuacja gospodarcza i jej otoczenie dostarczyło nam przesłanek i motywacji do tego, by zatrzymać się w prognozie dotyczącej podwyżek stóp procentowych na poziomie nie wyższym niż ok. 7%. Wydaje się, że tak mogłoby się stać z zastrzeżeniem - jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, jeśli sytuacja zwłaszcza zewnętrzna nie da takich przesłanek" - powiedział Wnorowski w rozmowie z ISBnews.

Zaznaczył, że Rada zauważa i uwzględnia pojawiające się symptomy spowolnienia aktywności gospodarczej.

"Dalsza ścieżka podwyżek stóp procentowych zależy od bieżących odczytów inflacji. W sytuacji, gdyby każdy kolejny odczyt byłby wyższy - trudno oczekiwać zaprzestania podwyżek. Jednak nie można zapominać także o wzroście gospodarczym. Widać już bowiem pierwsze symptomy spowolnienia" - podkreślił Wnorowski.

Ocenił, że szczyt inflacji nie jest zbyt odległy - według niego, inflacja ustabilizuje się w okresie wakacyjnym i z tego względu "podwyżek stóp procentowych nie będzie już wiele".

"Jesteśmy bliżej końca niż początku zacieśniania cyklu i zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Z całą pewnością nie była to ostatnia podwyżka stóp procentowych, gdyż poziom inflacji jest ciągle wysoki" - powiedział członek RPP.

Zapytany o indywidualny pogląd na temat możliwej skali dalszych podwyżek stóp procentowych, wykluczył powrót do podwyżek o 100 pb w obecnej sytuacji.

"Przez kolejne dwa miesiące odczyty inflacji mogą być w dalszym ciągu niezbyt satysfakcjonujące. Można iść tempem dotychczasowych podwyżek po 75 pb, a więc w lipcu również dokonać tego ruchu po raz trzeci lub też obniżyć skalę podwyżek np. do 50 pb. W tym momencie nie widzę argumentów za wchodzeniem na wyższy poziom - tj. 100 pb. Czy będzie utrzymane tempo podwyżek 75 pb, czy wolniejsze – trudno to obecnie określić. Czekamy m.in. na kolejne dane z gospodarki oraz wyniki lipcowej projekcji inflacji i PKB - ocenił Wnorowski.

Perspektywy dla wzrostu gospodarczego na 2022 r. ocenił jako dobre, pomimo spodziewanego spowolnienia.

"Jeśli ten rok zakończy się - jak wskazują bieżące oczekiwania między 3,5% a 4,5% r/r [wzrostu PKB], nawet jeśli to będzie niższy kraniec przedziału, to będzie to nadal bardzo przyzwoity wzrost gospodarczy. Możemy powiedzieć, że ten rok będzie dobry, natomiast przyszły - będzie słabszy" - podsumował członek Rady.

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i dokonywała ich co miesiąc. Po czerwcowej podwyżce o 75 pb główna stopa referencyjna wynosi 6%. W ten sposób powróciła ona do poziomu z 2008 r.

Renata Oljasz

(ISBnews)

Wiadomości
ZUS przekazał do OFE 281,86 mln zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazał do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) kwotę 281,86 mln zł w gotówce, podał ZUS. Łącznie w kwietniu ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...