W lipcu 2014 indeks PMI dla polskiego przemysłu, jaki wspólnie publikuje Markit Economics oraz bank HSBC (wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego), nieoczekiwanie spadł do 49,4 pkt. z poziomu 50,3 pkt. miesiąc wcześniej, wynika z danych opublikowanych w piątek 1 sierpnia 2014 roku. To najniższy odczyt od czerwca 2013 roku, gdy PMI znajdował się na poziomie 49,3 pkt. Tym samym po 12 miesiącach wzrostów indeks ten ponownie notuje recesyjne wartości.
Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego
Źródło: Markit
Opublikowane dane bardzo mocno rozminęły się z oczekiwaniami. Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera zawierały się w przedziale od 49,6 do 51,8 pkt., przy medianie na poziomie 50,5 pkt.
W komentarzu do danych Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej napisała:
"Lipcowe badanie sektora przemysłowego wskazało na pierwszy od 13 miesięcy spadek aktywności. Spadkowy trend rozpoczęty w lutym i najnowszy odczyt wskaźnika poniżej poziomu 50 kontrastuje z lipcowym wynikiem wskaźnika flash w Niemczech. Wskaźnik produkcji nadal wskazywał na niewielki wzrost, a spadkowy trend głównego wskaźnika był wynikiem malejącej liczby całkowitych nowych zamówień i mniejszego eksportu. W lipcu liczba nowych zamówień eksportowych spadła trzeci miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od października 2012 roku. Jedynym pozytywnym wynikiem lipcowych badań był wzrost wskaźnika zatrudnienia, jednak dalsze osłabienie aktywności może negatywnie wpłynąć na poziom zatrudnienia w nadchodzących miesiącach. Koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od sześciu miesięcy, jednak w niewielkim tempie. Z kolei ceny wyrobów gotowych zmalały dwudziesty miesiąc z rzędu, aczkolwiek w tempie słabszym niż w czerwcu. W sumie jest to bardzo negatywny wynik wskazujący na dalsze osłabienie w przemyśle. Wzrost produkcji przemysłowej zaskoczył na minus w czerwcu zwalniając do 1.7% rok do roku w porównaniu ze średnim wzrostem na poziomie 4.9% w I połowie 2014 roku, a wyniki badań PMI wskazują na dalsze spowolnienie. To w połączeniu ze zbliżającą się deflacją w miesiącach letnich wspiera oczekiwania rynku na obniżki stóp procentowych w Polsce.”