W maju 2013 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce (inflacja CPI) obniżył się do 0,5% z 0,8% R/R miesiąc wcześniej, poinformował w czwartek 13 czerwca Główny Urząd Statystyczny (GUS). To najniższy poziom od 7 lat. Tymczasem jeszcze w czerwcu ub.r. ceny rosły o 4,3% R/R.
Największy wpływ na spadek inflacji miały spadek cen w kategorii łączność (-9,7% R/R), paliw do prywatnych środków transportu (-8,2% R/R), odzieży i obuwia (-4,8% R/R) oraz transportu (-4,2% R/R).
Inflacja CPI w Polsce w relacji R/R
Dane opublikowane przez GUS okazały się znacznie niższe od oczekiwań. Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera zawierały się w przedziale od 0,5% do 0,8% R/R, przy medianie na poziomie 0,7% R/R.
W relacji miesięcznej w Polsce mieliśmy deflację. W maju ceny spadły o 0,1%. Rynek oczekiwał ich wzrostu o 0,1% M/M, po tym jak w kwietniu wzrósł on o 0,4% M/M.
Inflacja CPI w Polsce w relacji M/M
Majowe dane o inflacji, znacznie niższej od rynkowego konsensusu, powinny przesądzać o lipcowej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Oczekujemy cięcia stóp o 25 punktów bazowych, co sprowadzi stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu 2,5%. W naszej opinii będzie to ostatnia obniżka w cyklu.
W dniu jutrzejszym Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje wskaźniki inflacji bazowej za miesiąc maj. Rynek prognozuje, że wskaźnik inflacji bez cen żywności i energii wzrośnie do 1,2% z 1,1% R/R w kwietniu.
Czytaj także: Słaby złoty nie sprzyja niskiej inflacji – BIEC