Kwiecień upłynął pod znakiem wzrostu aktywności chińskiego sektora przemysłowego, wynika z opublikowanych w środę danych przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia (China Federation of Logistics and Purchasing - CFLP) oraz urząd statystyczny Chin. Dynamika rozwoju była jednak najniższa od lutego br. i niższa niż prognozował rynek.
Publikowany przez CFLP/NBS indeks PMI dla chińskiego przemysłu, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród największych przedsiębiorstw, spadł w kwietniu do 50,6 pkt. z 50,9 pkt. w marcu.
Indeks PMI dla przemysłu Chin (wg CFLP)
Opublikowane dane są gorsze od oczekiwań. Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera zawierały się w przedziale od 50,3 pkt. do 51,4 pkt., przy medianie na poziomie 51 pkt. Konsensus z ankiety Bloomberg News kształtował się natomiast na poziomie 50,7 pkt.
W opublikowanych danych może niepokoić spadek subindeksu nowych zamówień w kwietniu do 51,7 pkt. z 52,3 pkt. miesiąc wcześniej, a przede wszystkim spadek subindeksu nowych zamówień eksportowych do 48,6 pkt. z 50,9 pkt.
Składowe indeks PMI dla przemysłu (CFLP)
Spadek indeksu PMI do 50,6 pkt. koresponduje z kwietniowym spadkiem do 50,5 pkt. (wstępny odczyt) z 51,6 pkt. analogicznego przemysłowego indeksu PMI, jaki publikuje bank HSBC. Obie publikacje sygnalizują, że chińska gospodarka wciąż ma problem z powrotem na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego, co może przesunąć wystąpienie cyklicznego dołka w tamtejszej gospodarce o kolejny kwartał.
W czwartek, 2 maja 2013 roku, zostanie opublikowany ostateczny odczyt kwietniowego indeksu PMI dla przemysłu opracowywanego przez HSBC. W poniedziałek, 6 maja 2013 roku, zostanie natomiast opublikowany indeks PMI dla sektora usług w Chinach.
Czytaj także: Chiny mają problem, w IV 2013 indeks PMI spadł dużo mocniej od prognoz