Vigo Photonics podpisał umowę z NCBR na dofinansowanie projektu HyperPic na 440,5 mln zł

Aktualności

Vigo Photonics podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na dofinansowanie projektu "HyperPic - Fotoniczne układy scalone do zastosowań w średniej podczerwieni" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), a maksymalna wysokość pomocy publicznej w projekcie wynosi 440,5 mln zł, podała spółka. 

Projekt będzie realizowany w ramach zintegrowanego, europejskiego programu IPCEI ME/CT (Important Projects of Common  European Interest on Microelectronics and Communication Technologies), a w efekcie realizacji projektu Vigo Photonics stanie się pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC), podano.

"Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii zintegrowanych fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do detekcji w zakresie średniej podczerwieni, budowa kompletnej linii produkcyjnej fotonicznych układów scalonych w zakresie średniej podczerwieni oraz utworzenie kompletnego łańcucha dostaw dla tych układów. Projekt wymaga opracowania nowych technologii, poniesienia istotnych nakładów inwestycyjnych i operacyjnych, a także nakładów na komercjalizację nowych produktów na dynamicznym rynku. Łączna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 853 117 563,35 zł, a maksymalna wysokość pomocy publicznej wynosi 440 535 480 zł, co odpowiada wysokości tzw. luki finansowej w projekcie. Kosztami kwalifikowanymi w projekcie są nakłady na prace badawczo-rozwojowe, nakłady na budowę nowej linii produkcyjnej oraz koszty operacyjne po uruchomieniu nowej linii produkcyjnej" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała też, że realizacja projektu planowana jest w latach 2023-2029 i składa się z dwóch faz:
- fazy R&D (lata 2023-2027). Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie R&D wynosi 146 366 042,37 zł;
- fazy FID (First Industrial Deployment), tj. pierwszego przemysłowego wdrożenia (lata 2024-2029), obejmującego inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wdrożenie do produkcji nowych produktów, w tym finansowanie części kosztów operacyjnych w trakcie wdrożenia. Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie FID wynosi 706 751 520,98 zł.

Po zakończeniu fazy FID planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji - po 2029 r. - w ramach której nie jest przewidziane dofinansowania ze środków publicznych dla projektu, a zarząd spółki przewiduje, że koszty kwalifikowane projektu ponad wartość dofinansowania ze środków publicznych, zostaną pokryte ze środków i kapitałów własnych spółki, z finansowania dłużnego i/lub w szczególności w fazie FID, z innych źródeł, takich jak m.in. strategiczne partnerstwo projektowe i/lub finansowanie pozabilansowe w formule project finance, podano.

"Uzyskanie dofinansowania w ramach FENG dla projektu HyperPIC jest niezwykle istotnym kamieniem milowym dla Vigo. Dzięki niemu będziemy w stanie rozwijać technologie układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni, w której jesteśmy światowymi pionierami i stworzymy strategiczny potencjał do ich produkcji w Europie. Pozwoli to nie tylko na zachowanie przewagi technologicznej UE, ale również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki" - powiedział prezes Vigo Photonics Adam Piotrowski, cytowany w komunikacie.

"Projekt HyperPIC to wieloletni program inwestycyjny z pozytywnym wpływem na konkurencyjność polskiej gospodarki, który będzie również impulsem do rozwoju polskiego klastra technologii fotonicznych. Zapewni wiele nowych miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w projekcie, jak w ekosystemie partnerów i klientów oraz przyciągnie talenty inżynierskie do Polski. Dzięki projektowi HyperPIC wprowadzimy na rynek innowacyjne w skali świata produkty odpowiadające potrzebom AI, IoT, przemysłu 4.0, rolnictwa 4.0 itp. Spodziewam się również silnego oddziaływania projektu na cały ekosystem polskiej fotoniki, pozwalającym docelowo Polsce stać się znaczącym graczem w branży fotoniki zintegrowanej w Europie" - dodał.

Potencjalnymi odbiorcami układów HyperPIC będą kontrahenci z całego świata, wykorzystujący w swoich produktach rozwiązania z obszaru szeroko rozumianych technik czujnikowych, w tym wytwórcy aparatury biomedycznej, producenci urządzeń do monitorowania zanieczyszczeń przemysłowych, operatorzy infrastruktury krytycznej, firmy działające na rynku IoT, operatorzy i integratorzy telekomunikacyjni, przemysł samochodowy, producenci maszyn przemysłowych oraz producenci urządzeń mobilnych, wskazano także.

Vigo Photonics (dawniej Vigo System) jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

(ISBnews)

Wiadomości
Celon Pharma rekomenduje wypłatę 0,08 zł dywidendy na akcję

Zarząd Celon Pharma zarekomendował zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu przeznaczenie na dywidendę 4,08 mln zł z części kapitału zapasowego, jaka powstała z ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...