UCE/WSB: Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 12,4% r/r w sierpniu 2023

Aktualności

Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 12,4% r/r w sierpniu br., wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito. W poprzednich dwóch miesiącach wzrosty wynosiły odpowiednio 15,5% i 18,1% r/r.

"Analiza ponad 77 tys. cen detalicznych wykazała, że w sierpniu br. podwyżki w sklepach wyniosły średnio 12,4% r/r. I to był kolejny miesiąc z rzędu, gdy dynamika wzrostu cen spadła. To też oznacza, że zakupy coraz wolniej drożeją, ale wcale nie tanieją. Tym razem najbardziej zdrożała chemia gospodarcza, bo o 26,3% r/r. W czołówce drożyzny widać również dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy) ze wzrostem r/r na poziomie 24,3%, warzywa - 21,2%, pieczywo 20,8%, a także art. dla dzieci - 19,5%. W sumie na 17 monitorowanych kategorii 15 podrożało i to przeważnie dwucyfrowo. Natomiast spadki cen w relacji rocznej odnotowały art. tłuszczowe i sypkie - odpowiednio o 24,5% i 7,8%. Ponadto autorzy raportu uważają, że istnieją realne zagrożenia w kwestii dalszego utrzymania tendencji malejącej cen w sklepach. Zapowiedzi towarzyszące obecnej kampanii wyborczej mogą być impulsem do niekorzystnych zmian w gospodarce, w tym także do nagłych podwyżek" - czytamy w komunikacie.

Analitycy z UCE Research zwrócili uwagę na dodatkowy aspekt w kontekście cen - obecnie jesteśmy w czasie ostrej kampanii wyborczej, a w tym czasie padają różnego rodzaju zapowiedzi, a niektóre z nich są zwyczajnie niebezpieczne i mogą prowadzić np. do wzrostu cen lub do zachwiania rynku. Może nie od razu, ale z pewnością tak się może wydarzyć w perspektywie końca tego lub początku kolejnego roku.

"Kampania wyborcza i towarzyszące jej zapowiedzi mogą być impulsem do niekorzystnych zmian w gospodarce. Podjęte już działania w kierunku podniesienia wynagrodzenia minimalnego czy świadczenia rodzinnego z 500 do 800 zł mogą prowadzić do kolejnych podwyżek cen w sklepach. Ważnym elementem przeciwdziałania wysokiej inflacji powinien być spójny przekaz RPP, czego obecnie również nie widać" - powiedziała Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito.

Z zebranych danych wynika też, że w sierpniu najbardziej zdrożała chemia gospodarcza ze wzrostem o 26,3% r/r w sierpniu (w lipcu zdrożała r/r o 24,6%, a w czerwcu o 34,6%), a za wzrostem cen chemii gospodarczej stoją przede wszystkim wysokie koszty produkcji. Na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej drożejących kategorii znalazły się dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy) ze średnim wzrostem na poziomie 24,3% r/r (w lipcu ceny poszły w górę o 22,4%, a w czerwcu o 24% r/r).

Na trzeciej pozycji są warzywa, które w lipcu i w czerwcu były numerem jeden w rankingu drożyzny. W sierpniu poszły w górę o 21,2% r/r, a w dwóch poprzednich miesiącach zdrożały odpowiednio o 32,4% i 38,2% r/r. Na czwartej pozycji znalazło się tym razem pieczywo ze średnim wzrostem o 20,8% r/r (w lipcu zdrożało o 20,4%, w czerwcu o 17,6%, a w maju o 15,7% r/r). Zestawianie TOP5 w sierpniowym rankingu zamykają art. dla dzieci ze średnim wzrostem r/r o 19,5% (w lipcu ceny poszły w górę o 21,8% r/r, a w czerwcu o 26,2%), podano.

Patrząc na pozostałe kategorie ceny słodyczy i deserów zdrożały średnio o 16,2% r/r (w lipcu i w czerwcu podwyżki dochodziły do 16% r/r). Z kolei używki zdrożały o 15,7% i był to większy wzrost niż w poprzednich miesiącach. Dynamika podwyżek cen zwiększyła się również w przypadku środków higieny osobistej, które w sierpniu podrożały o 13,4% r/r, a w lipcu i czerwcu - odpowiednio o 11,4% i 13,1% r/r.

Analitycy z UCE Research wskazali, że w kilku kategoriach spadła dynamika wzrostu cen: karmy dla zwierząt, które długo utrzymywały się w czołówce drożyzny, tym razem podrożały o 11,6% r/r (w lipcu wzrost o 16,6%, w czerwcu o 26,6%, w maju o 31,9%, a w kwietniu o 48,8% r/r). Spadła też dynamika wzrostu cen napojów bezalkoholowych, które r/r zdrożały o 10,4% (w lipcu i w czerwcu podwyżki wyniosły odpowiednio 12,1% i 18,3% r/r). 

Z raportu wynika też, że owoce zanotowały wzrost o 9,1% r/r (w lipcu było to 12,9%, a w czerwcu 14,2% r/r).

Ze wszystkich analizowanych kategorii najmniej zdrożał nabiał - o 7,4% r/r (w lipcu poszedł w górę o 11,3%, w czerwcu - o 13,1%, a w maju - o 14,5% r/r). Ponadto niewielkie obniżki odnotowały takie kategorie, jak mięso i ryby - odpowiednio o 8,6% i 8,8% r/r, zaś wędliny zdrożały o 12,9% r/r.

Z analizy wynika także, że kolejny już raz od czterech miesięcy nie wszystkie obserwowane kategorie zanotowały wzrosty cen. Do wyjątków należą art. tłuszczowe i produkty sypkie. Natomiast reszta 15 kategorii zanotowała podwyżki - w większości znowu dwucyfrowe, bo od 7,4% do aż 26,3% r/r. Tłuszcze, podobnie jak w lipcu, czerwcu i maju, zanotowały spadek - tym razem na poziomie 24,5% r/r, natomiast produkty sypkie poszły w dół o 7,8% r/r.

Ekspert z WSB Merito przewiduje, że w najbliższym czasie ogólny spadek dynamiki wzrostu cen w sklepach powinien się utrzymać, ale jego poziom jest trudny do przewidzenia. Zgodnie z większością prognoz, osiągnie wartość jednocyfrową do końca tego roku, jeżeli nie pojawią się nieprzewidziane czynniki, a w wielu opiniach widać też dość wyraźne wpływy polityczne, co dodatkowo utrudnia prawidłowe wskazanie trendów dotyczących zmiany cen. Ewentualny wzrost zainteresowania kredytami, w efekcie obniżki stóp procentowych, może zwiększyć popyt w niektórych kategoriach i doprowadzić do szybszego wzrostu cen niż w ostatnich miesiącach. 

"Kolejne miesiące będą charakteryzowały się raczej dalszym hamowaniem dynamiki wzrostu cen. Większość scenariuszy inflacyjnych zakłada, że na koniec roku żywność będzie drożała w tempie jednocyfrowym. Jednak nie można zapominać o tym, że do celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5% nadal dużo brakuje. A taka sytuacja pozwala dopiero na stabilne planowanie budżetów" - podsumowała Semmerling.

Badanie "Indeks cen w sklepach detalicznych" dotyczyło 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 77 tys. cen detalicznych z przeszło 35 tys. sklepów należących do 62 sieci handlowych. 

(ISBnews)

Wiadomości
BNP Paribas BP: Inflacja może spaść do ok. 3,5% wiosną 2024, od II kw. - przyspieszy

BNP Paribas Bank Polska oczekuje, że inflacja konsumencka CPI może spaść do ok. 3,5% r/r do wiosny w 2024 r. przy

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...

Kurs euro bywa zaskakujący. Co na niego wpływa i kiedy kupować obcą walutę?

Każdego dnia tysiące Polaków sprawdza z niepokojem kurs euro, licząc na jego wzrost lub spadek – zależnie od potrzeb. Robimy ...