W centrum uwagi:
• Ropa WTI wzrostowym wyjątkiem
• Rosja trzecim producentem złota na świecie?
• Pszenica najtańsza od miesiąca
W poniedziałek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Spadały ceny metali szlachetnych, miedzi, zbóż… Niemniej jednak, indeks CRB zanotował spadek zaledwie o 0,12% do poziomu 300,71 pkt., dzięki wzrostom na wykresie amerykańskiej ropy WTI.
Ropa WTI wzrostowym wyjątkiem
Wczoraj notowania ropy WTI wzrosły o ponad procent, odbijając się w górę od technicznego wsparcia w okolicach 95 USD za baryłkę. Tym samym, cena amerykańskiej ropy po raz kolejny testowała opór w rejonie 96,90 USD za baryłkę. Poziom ten nie został jednak pokonany, a notowania surowca dzisiaj rano konsolidują tuż poniżej wspomnianej bariery. Cena ropy naftowej ma raczej niewielkie pole do wzrostów, zważywszy na fakt, że dane fundamentalne – duża produkcja oraz rekordowe zapasy surowca w USA – sprzyjają stronie podażowej.
Rosja trzecim producentem złota na świecie?
Tymczasem notowania metali szlachetnych rozpoczęły ten tydzień od przecen. Cena złota spadła o ponad jeden procent, docierając do najniższego poziomu od ponad miesiąca. Dzisiaj rano notowania żółtego kruszcu kontynuują ruch na południe, zbliżając się do wsparcia w rejonie 1634-1635 USD za uncję.
Nastroje na rynku złota sprzyjają przecenie tego metalu. Przede wszystkim, obecnie mamy do czynienia z obniżonym popytem na ten metal w Azji – ze względu na świętowanie Nowego Roku wciąż zamknięte są rynki w Chinach, Hong Kongu, Singapurze, Malezji i Tajwanie.
Dodatkowo, dzisiaj rano pojawiła się informacja o zwiększeniu tegorocznej produkcji złota w Rosji. Siergiej Kaszuba, prezes rosyjskiego Związku Producentów Złota, zapowiedział dzisiaj, że produkcja złota w Rosji w 2013 roku wzrośnie prawdopodobnie o 5%. Tym samym, kraj ten wybije się na trzecie miejsce największych producentów kruszcu.
Według danych World Gold Council, w 2012 r. w Rosji wydobycie złota znalazło się na poziomie 226 ton, co stanowiło wzrost o 7% w stosunku do 2011 r. Taki wynik pozwolił Rosji zająć czwarte miejsce wśród największych producentów metalu. W pierwszej trójce znalazły się takie kraje jak: Chiny, Stany Zjednoczone oraz Australia.
Wzrost produkcji złota w Rosji ma być efektem poszerzenia działań wydobywczych przez największą rosyjską spółkę produkującą złoto – Polyus Gold International. W ubiegłym roku Polyus zwiększył produkcję aż o 12% rdr, do poziomu 1,68 mln uncji. W tym roku spółka zapowiada wzrost wydobycia o kolejne 7%.
Pszenica najtańsza od miesiąca
Wyraźna przewaga podaży utrzymuje się także na wykresie pszenicy. Notowania tego zboża wczoraj przyspieszyły ruch spadkowy, a dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Cena zboża testuje obecnie techniczne wsparcie w rejonie 737-738 USD za 100 buszli, wyznaczone przez lokalne minimum z pierwszej połowy stycznia tego roku. Jeżeli poziom ten zostanie przekroczony w dół, to może przyspieszyć to dalszy ruch cen pszenicy na południe, nawet poniżej 700 USD za 100 buszli.
Obecnie czynnikiem sprzyjającym zniżkom na rynku pszenicy są informacje dotyczące pogody w USA. Na wielu obszarach upraw pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych spadły bowiem deszcze lub śnieg, łagodząc tym samym obawy o słabe zbiory tego zboża w USA.
Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
ul. Marszałkowska 78/80
00-517 Warszawa
tel: (022) 504-33-22
e-mail: d.sierakowska@bossa.pl
http://bossa.pl