Po niewielkich obniżkach na początku miesiąca, w pierwszej połowie lipca ceny paliw na stacjach powinny pozostać stabilne, wynika z komentarza rynkowego analityków Reflex.
Poniżej komentarz rynkowy Reflex:
Po zauważalnych podwyżkach detalicznych cen paliw w końcówce czerwca, pierwszy tydzień lipca przynosi niewielkie obniżki. Średnia detaliczna cena Pb95 spadła w skali tygodnia 5 gr/l do średniego poziomu 5,96 zł/l. Za litr diesla płacimy średnio 6,04 zł/l, czyli 6 gr/l mniej niż przed tygodniem. Autogaz natomiast potaniał w skali tygodnia 2 gr/l do średniego poziomu 2,77 zł/l.
W pierwszej połowie lipca ceny paliw na stacjach powinny pozostać stabilne.
W dalszym ciągu paliwa są zauważalnie tańsze niż przed rokiem. Za litr benzyny Pb95 płacimy dokładnie 50 gr/l mniej niż na początku lipca 2024 roku. Diesel z kolei jest tańszy o 45 gr/l w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wyjątkiem jest autogaz, którego ceny są 8 gr/l wyższe niż w pierwszym tygodniu lipca 2024 roku.
Polska aktualnie ma piąte najniższe ceny diesla i szóste najniższe ceny benzyny spośród krajów UE. Na dzień 30 czerwca średnia cena benzyny Pb95 w UE kształtowała się na poziomie 6,62 zł/l, z kolei diesla wynosiła 6,42 zł/l.
Ropa naftowa
Pierwszy tydzień lipca na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem niewielkiej korekty wzrostowej. Notowania wrześniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymują się na poziomie 68,5 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent podrożała o niecałe 2 USD/bbl. Amerykański Departament Stanu rozszerza sankcje na podmioty zaangażowane w nielegalny handel i przemyt irańskiej ropy naftowej. Nowe sankcje obejmą sieć firm i tankowców zaangażowanych w sprzedaż irańskiej ropy do państw zachodnich jako surowca pochodzenia irackiego.
W niedzielę 6 lipca 8 krajów OPEC+, które realizowały dobrowolne cięcia produkcji wielkości 2,2 mln bbl/d, a od kwietnia zaczęły systematycznie zwiększać wydobycie, podejmie decyzję odnośnie limitów wydobycia w sierpniu. Wszystko wskazuje na to, że od sierpnia produkcja zostanie zwiększona dalej o 0,41 mln bbl/d co oznacza, że w sumie od kwietnia tego roku łączny wzrost podaży sięgnie 1,8 mln bbl/d. OPEC+ z dobrowolnych cięć produkcji wielkości 2,2 mln bbl/d wycofa się znacznie szybciej niż oczekiwano jeszcze w kwietniu tego roku.
(ISBnews/ Reflex)