Koniec kwietnia może również przynieść dalszy spadek średnich cen benzyny i diesla w Polsce w skali tygodnia o 4-5 gr/l, wynika z komentarza rynkowego analityków Reflex. Spadek cen paliw to efekt niższych cen ropy naftowej i umocnienia złotówki względem dolara.
Poniżej komentarz rynkowy Reflex:
5,88 zł/l i 5,94 zł/l to średni aktualny poziom cen paliw w Polsce. W skali tygodnia benzyna potaniała 4 gr/l a diesel 6 gr/l. Diesel jest obecnie najtańszy od października 2024, a benzyna od końca lutego 2022 roku, czyli początku wojny na Ukrainie.
Średnia cena autogazu spadła w skali tygodnia o 4 gr/l do 3,08 zł/l.
Kwiecień jest kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy ceny paliw są znacznie niższe niż przed rokiem. Za litr benzyny płacimy obecnie 81 gr/l mniej niż dokładnie rok temu. Olej napędowy w skali roku potaniał 77 gr/l. O 19 gr/l droższy jest jedynie autogaz.
Koniec kwietnia może również przynieść dalszy spadek średnich cen benzyny i diesla w Polsce w skali tygodnia o 4-5 gr/l.
Spadek cen paliw to efekt niższych cen ropy naftowej i umocnienia złotówki względem dolara.
Ropa naftowa
Ceny ropy naftowej Brent stabilizują się w rejonie 65 USD/bbl. W dalszym ciągu ropa naftowa Brent jest ponad 20 USD/bbl tańsza niż przed rokiem. Rynek liczy na złagodzenie stanowiska prezydenta USA odnośnie polityki celnej względem Chin po ostatnich wypowiedziach prezydenta USA który stwierdził, że łączna stawka ceł 145% jest bardzo wysoka i taka nie pozostanie. Zostanie znacznie obniżona, ale nie będzie zero.
Zapasy ropy naftowej w USA zgodnie z danymi EIA wzrosły w skali tygodnia 0,2 mln bbl do 443 mln bbl. Poziom zapasów ropy naftowej jest 5% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Rezerwy benzyn z kolei spadły w skali tygodnia 4,5 mln bbl i ich poziom jest 3% niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Amerykański poziom produkcji ropy naftowej utrzymuje się na stabilnym, rekordowym poziomie 13,46 mln bbl/d
(ISBnews/ Reflex)