Kolejny tydzień spadku cen na krajowym, hurtowym rynku paliw pozwala z optymizmem patrzeć na przyszły poziom cen paliw na stacjach. Pierwsza połowa marca może przynieść spadek średniego poziom cen benzyny Pb95 w okolice 5,95 zł/l, a diesla do poziomu około 6,09 zł/l, wynika z komentarza rynkowego analityków Reflex.
Poniżej komentarz rynkowy Reflex:
6,08 i 6,23 zł/l to średni detaliczny poziom cen benzyny Pb95 i oleju napędowego w kraju na dzień 6 marca. W skali tygodnia zarówno diesel jak i benzyna potaniały 3 gr/l. Ceny autogazu spadły 1 gr/l do 3,2 zł/l.
Kolejny tydzień spadku cen na krajowym, hurtowym rynku paliw pozwala z optymizmem patrzeć na przyszły poziom cen paliw na stacjach. W okresie 28 lutego - 6 marca hurtowe ceny benzyny Pb95 w Orlenie spadły o 11 gr/l netto, natomiast diesla o 14 gr/l netto. Hurtowy poziom cen benzyny Pb95 jest najniższy od września 2023 roku, z kolei diesel w hurcie jest najtańszy od początku października 2023 roku.
Pierwsza połowa marca może przynieść spadek średniego poziom cen benzyny Pb95 w okolice 5,95 zł/l. Średnia cena diesla z kolei może spaść do poziomu około 6,09 zł/l.
Marzec jest kolejnym miesiącem z rzędu, kiedy obserwujemy spadek cen paliw rok do roku. Za benzynę Pb95 płacimy o 37 gr/l mniej niż na początku marca ubiegłego roku. Olej napędowy jest z kolei blisko o 50 gr/l tańszy niż przed rokiem. Droższy o 31 gr/l jest jedynie autogaz.
Spadek cen paliw w kraju to efekt coraz niższych cen ropy naftowej i produktów ropopochodnych zarówno w dolarach jak i złotówkach.
Ropa naftowa
Pierwszy tydzień marca jest trzecim z rzędu tygodniem spadku cen ropy naftowej. W piątek 7 marca rano ropa Brent kosztuje około 70 USD/bbl. Poziom cen jest około 10 USD/bbl poniżej tegorocznych maksimów, które póki co przypadają na połowę stycznia. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły w rejon 57 USD/bbl, czyli poniżej ustalonego na poziomie 60 USD/bbl górnego pułapu cenowego dla ropy rosyjskiej transportowanej drogą morską. Limit cen na zakup ropy rosyjskiej został wprowadzony przez UE, kraje G7 i Australię 5 grudnia 2022 roku wraz z embargiem UE na import rosyjskiej ropy naftowej. Ceny ropy rosyjskiej są najniższe od czerwca 2023 roku. Spadek cen ropy rosyjskiej to wynik taniejącej ropy naftowej na światowych giełdach, a także zaostrzenia w styczniu przez administrację byłego prezydenta USA Joe Bidena sankcji utrudniających handel rosyjską ropą naftową.
OPEC z kolei poinformował na początku mijającego tygodnia, że zgodnie z planem od kwietnia rozpocznie cykl zwiększania podaży ropy naftowej. Systematycznie zwiększone o 0,3 mln bbl/d zostaną również limity produkcji dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W efekcie 8 krajów OPEC+ partycypujących w dobrowolnych cięciach produkcji wielkości 2,2 mln bbl/d będzie od kwietnia systematycznie zwiększać produkcję z 30,55 mln bbl/d w kwietniu tego roku do 32,88 mln bbl/d we wrześniu 2026 roku. W zależności od warunków rynkowych plan ten może ulec modyfikacjom i zmianom. Sekretarz skarbu USA potwierdził z kolei, że USA będą dążyć do takiego zaostrzenia sankcji na Iran, aby doprowadzić do całkowitego załamania eksportu irańskiej ropy naftowej. Iran jest członkiem OPEC+, ale kraju tego nie obowiązują limity wydobycia. Dzięki temu od listopada 2022 roku kiedy pozostałe kraje OPEC+ zaczęły ograniczać wydobycie ropy naftowej, Iran zdołał zwiększyć produkcję o ponad 30% do 3,3 mln bbl/d w styczniu tego roku zgodnie z ostatnimi danymi IEA.
(ISBnews/Reflex)