W maju 2013 roku spadła aktywność chińskiego sektora przemysłowego obrazowana zmianami indeksu PMI, jaki publikuje HSBC oraz Markit Economics (HSBC China Manufacturing PMI), wynika z opublikowanego 23 maja wstępnego odczytu tych danych.
Indeks PMI dla chińskiego przemysłu spadł do 49,6 pkt. z 50,4 pkt. w kwietniu. To najniższy odczyt od 7 miesięcy. Dużo bardziej martwi jednak to, że indeks ten wrócił poniżej granicznego poziomu 50 pkt., który oddziela rozwój od recesji.
Indeks PMI (HSBC) dla przemysłu Chin
Opublikowane przez Markit i HSBC dane mocno rozczarowały. Rynek oczekiwał lekkiego odbicia w sektorze przemysłowym w maju i wzrostu indeksu do 50,5 pkt.
W komentarzu do danych ekonomista HSBC napisał, że spadek aktywności w chińskim sektorze przemysłowym jest wywołany „zmniejszającym się popytem wewnętrznym i osłabieniem popytu zagranicznego”. W jego opinii to przesuwa cykliczny dołek koniunktury w Chinach z pierwszego na drugi kwartał. Ponadto osłabienie na rynku pracy w Chinach może wywołać interwencję rządu. W opinii ekonomisty HSBC wciąż ma możliwość stymulowania gospodarki.
Rynki finansowe nerwowo zareagowały na dane z Chin. Prawdziwe trzęsienie ziemi przeżyła japońska giełda. Indeks Nikkei spadł o 7,3%. Mocno potaniał też australijski dolara. Kurs AUD/USD spadł do 0,9605 dolara i jest najniżej od maja 2012 roku. Jeszcze przed miesiącem para ta starała się przełamać poziom 1,06 dolara. Ceny miedzi natomiast spadły dziś rano do 7207 USD za uncję z 7397 USD wczoraj na koniec dnia.
Wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu powstaje na podstawie 85-90% ankiet. Finalne dane zostaną opublikowane 3 czerwca br. o godzinie 03:45 polskiego czasu (01:45 GMT). Dwa dni wcześniej zostanie opublikowany analogiczny indeks PMI przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia. W kwietniu miał on wartość 50,6 pkt.