Na sierpniowym posiedzeniu Banku Anglii (BoE), które zakończyło się decyzją o niezmienianiu podstawowych parametrów polityki pieniężnej (główna stopa 0,5%, wartość zakupów aktywów 375 mld GBP), wszyscy przedstawiciele Komitetu Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Committee - MPC) opowiedzieli się za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian i pozostawieniem QE na niezmienionym poziomie, wynika z opublikowanego w środę, 14 sierpnia, protokołu BoE z tego posiedzenia. To wynik zgodny z rynkowym konsensusem.
W dniu 7 sierpnia Mark Carney, zasiadający od miesiąca na fotelu prezesa Banku Anglii, przedstawił wytyczne ws. kształtowania się polityki pieniężnej w przyszłości, czyli tzw. forward guidance. Poinformował on, że bank centralny utrzyma luźną politykę monetarną (rekordowo niskie stopy, zakupy aktywów na poziomie 375 mld GBP) dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 7%. Przy czym pozostawania bezrobocie powyżej tego poziomu nie wyklucza dalszego luzowania (poprzez zwiększenie QE).
Bank centralny jednocześnie wskazał warunki wyłączające powyższe zobowiązanie. Po pierwsze, w okresie 18-24 miesięcy inflacja CPI będzie powyżej 2,5%. Po drugie, średnioterminowe oczekiwania inflacyjne oderwą się od celu inflacyjnego na poziomie 2%.
Polityki forward guidance poparło 8 z 9 członków Komitetu. Przeciw był Martin Weale. W jego opinii może to doprowadzić do wzrostu oczekiwań inflacyjnych w przyszłości.
Ostatni raz stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zostały zmienione w marcu 2009 roku. Wówczas BoE obniżył je o 50 punktów bazowych (pb). Ekonomiści prognozują, że koszt pieniądza na Wyspach nie zmieni się przynajmniej do końca 2014 roku. Gdyby jednak uzależnić tę decyzję od wysokości stopy bezrobocia na Wyspach, która według wytycznych BoE musi spaść poniżej 7%, żeby myśleć o zaostrzeniu polityki monetarnej, to nie stanie się to wcześniej niż w III kwartale 2016 roku (prognoza BoE z ostatniego raportu o inflacji).
Czytaj także: W oczekiwaniu na protokół z sierpniowego posiedzenia Banku Anglii