Projekt "Kardiobeat.CT" Medicalgorithmics został wybrany przez PARP do dofinansowania kwotą 9,4 mln zł w ramach działania Ścieżka SMART, podała spółka. Celem projektu polskiego medtechu jest stworzenie innowacyjnego narzędzia diagnostycznego do automatycznej detekcji i oceny blaszek miażdżycowych - rozwiązania niedostępnego obecnie na rynku. Nowy projekt bazuje na potencjale platformy VCAST, która jest już komercjalizowana. Uruchomienie dofinansowania dla wartego 19 mln zł projektu nastąpi po podpisaniu umowy Medicalgorithmics z PARP.
"Ta dotacja technologiczna to znaczący dowód wysokiej oceny naszej technologii i ważny krok w realizacji naszej długoterminowej strategii rozwoju zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie analizy obrazów medycznych. Wsparcie z funduszy FENG pozwoli nam także przyspieszyć prace nad nowymi zastosowaniami certyfikowanej (CE) platformy VCAST i zwiększyć nasz wpływ na poprawę diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych" - powiedział CEO Medicalgorithmics Kris Siemionow, cytowany w komunikacie.
Medicalgorithmics wprowadził już na rynek oprogramowanie DRAI i platformę DRP oraz dynamicznie rozwija unikalną, wykorzystującą AI w obrazowaniu serca technologię VCAST, która wspiera lekarzy w diagnozowaniu choroby wieńcowej. Oferuje ona szybką i nieinwazyjną alternatywę, przy ułamku kosztów tradycyjnych, znacznie bardziej skomplikowanych i wysoce inwazyjnych metod diagnostycznych, takich jak koronarografia. W połowie października ub.r. Medicalgorithmics zakończył proces certyfikacji CE oprogramowania VCAST, a 11 lipca br. spółka zależna Medicalgorithmics - Kardiolytics - uzyskała patent europejski na metodę modelowania numerycznego przepływu krwi w tętnicach. Rozwiązanie, które od kwietnia 2024 r. jest objęte ochroną patentową w USA, jest jednym z istotnych elementów rozwijanej przez spółkę innowacyjnej technologii. Projekt Kardiobeat.CT będzie bazował na potencjale komercjalizowanego już VCAST i będzie stanowił rozszerzenie funkcjonalności unikalnej technologii polskiego medtechu, podkreślono.
"Opracowywane w ramach projektu algorytmy sztucznej inteligencji oraz oprogramowanie chmurowe to technologia, która wykorzystując dane z tomografii serca, umożliwi lekarzom dokładniejszą ocenę ryzyka związanego z obecnością blaszki miażdżycowej. Rodzaj blaszki, jej objętość, lokalizacja i inne cechy wpływają bezpośrednio na ryzyko dla pacjenta. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli opracować i wdrożyć nowe oprogramowanie do analizy blaszki miażdżycowej, tak potrzebne w codziennej praktyce klinicznej" - dodał CTO Medicalgorithmics Przemysław Tadla.
Medicalgorithmics to globalny dostawca oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, rozwijający autorskie algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych EKG oraz tomografii komputerowej serca. Zgodnie z nową strategią, która powstała w czerwcu 2023 r. we współpracy z funduszem BioFund - największym akcjonariuszem spółki - firma opiera swoją działalność na nowatorskich technologiach wykorzystujących algorytmy AI i automatyzacje procesów. W 2014 r. spółka przeniosła się na rynek główny warszawskiej giełdy z NewConnect, na którym była notowana od 2011 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.
(ISBnews)