PIE: Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł o 0,4 pkt m/m do 98,1 pkt w lipcu

Aktualności

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) - badający nastroje polskich przedsiębiorstw - wzrósł o 0,4 pkt m/m do 98,1 pkt w lipcu i jest wyższa o 1,3 pkt r/r, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Bieżąca wartość MIK jest o 4,8 pkt niższa niż najwyższa tegoroczna wartość MIK odnotowana w lutym i kwietniu (102,9 pkt). 

"Na lipcową wartość MIK poniżej poziomu neutralnego wpłynęła przewaga ocen negatywnych czterech spośród siedmiu komponentów: wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych i inwestycji w aktywa materialne i niematerialne. Natomiast poprawiły się m/m wyniki dotyczące komponentów: zatrudnienie, wartość sprzedaży, nowe zamówienia i moce produkcyjne" - czytamy w komunikacie. 

W lipcowym odczycie wśród siedmiu obserwowanych komponentów MIK odsezonowane wartości trzech (płynność finansowa, wynagrodzenia, zatrudnienie) są powyżej poziomu neutralnego, podał Instytut. 

Płynność finansowa drugi z kolei miesiąc spadła m/m (o 0,9 pkt do poziomu 118,7 pkt), ale utrzymuje się pozytywna ocena płynności finansowej przez przedsiębiorców. Połowa badanych firm ocenia płynność finansową jako dostateczną, by zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy powyżej trzech miesięcy, a 31% przez 2-3 miesiące, podano także. 

"Po stronie przychodowej sytuacja firm jest nadal trudna - zarówno sprzedaż, jak i nowe zamówienia pozostają poniżej poziomów neutralnych. Jest to potwierdzeniem, że obecnie większym wyzwaniem dla firm jest słaby popyt (również zagraniczny) aniżeli presja kosztowa. Nadzieją na poprawę koniunktury może być komponent inwestycyjny. I chociaż po jego rekordowym odczycie w ubiegłym miesiącu nastąpiła korekta, to dane NBP obrazują wzrost akcji kredytowej na cele inwestycyjne. Dalszym procesom powinno sprzyjać obniżenie stóp procentowych oraz napływ środków z KPO. Kluczowe jest pytanie, czy ożywienie obejmie sektor MŚP. Według naszych badań, wprawdzie obecnie inwestuje 57% dużych firm, ale aż 72% małych nie inwestowało w ostatnich trzech miesiącach. Warto pamiętać, że duże przedsiębiorstwa stanowią zaledwie 0,2% ogółu firm w Polsce" - ocenił zastępca dyrektora PIE Andrzej Kubisiak w raporcie. 

Wartość komponentu MIK - inwestycje w aktywa materialne lub niematerialne spadła m/m (o 16,9 pkt do 85,7 pkt), po tym jak w czerwcu br. (po raz pierwszy w historii badania) przekroczyła poziom neutralny. O spadku wydatków na inwestycje w bieżącym odczycie zadecydowały przede wszystkim małe firmy oraz przedsiębiorstwa z sekcji inne usługi i handel, z których większość (odpowiednio: 72%, 68%, 66%) nie inwestowała w ostatnich trzech miesiącach, podano także. 

Wskaźnik wartości sprzedaży wzrósł m/m o 5,1 pkt do 85,3 pkt, ale pozostaje poniżej poziomu neutralnego. Nieznacznie wzrósł m/m wskaźnik liczby nowych zamówień (o 0,1 pkt do 86,5 pkt), który również pozostaje poniżej poziomu neutralnego.

Wartość wskaźnika dla komponentu moce produkcyjne wzrosła m/m (o 2,2 pkt do 93,3 pkt). Jest poniżej poziomu neutralnego, co wskazuje, że przy posiadanym portfelu zamówień przeważają przedsiębiorstwa ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi nad firmami ze zbyt małymi mocami.

"Lipcowy pomiar MIK obrazuje przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi wśród mikro- (89,9 pkt) i małych (87,3 pkt) przedsiębiorstw. W dużych firmach (103,8 pkt) przeważają pozytywne nastroje, mimo odnotowanego spadku m/m o 4,9 pkt. Spadek m/m wartości MIK odnotowaliśmy również wśród mikro- i małych firm (odpowiednio o 1,3 pkt i 4,8 pkt). Jedynie średnie przedsiębiorstwa zanotowały wzrost m/m wartości MIK o 6 pkt i osiągnęły poziom neutralny (100 pkt), co oznacza równowagę między nastrojami pozytywnymi a negatywnymi" - czytamy dalej.

W lipcowym pomiarze MIK pozytywne nastroje przeważają nad negatywnymi wśród firm produkcyjnych (102,8 pkt), usługowych (102,3 pkt) oraz z branży TSL (100,8 pkt). W firmach związanych z budownictwem (98,8 pkt) oraz handlem (96 pkt) zanotowano przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi. Wzrost m/m wartości MIK nastąpił w usługach (o 3,1 pkt) oraz handlu (1,2 pkt), zaś spadek w budownictwie i produkcji (po 0,5 pkt) oraz branży TSL (o 3 pkt). 

(ISBnews)

Wiadomości
Kapitalizacja giełdowa Orlenu przekroczyła 100 mld zł

Orlen osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie 100 mld zł na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, stając się najcenniejszą w historii ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...