PIE: Inflacja na krótko przekroczy granicę celu NBP i wyniesie 3,6% r/r w maju

Aktualności

Inflacja CPI przekroczy krótkotrwale górne pasmo odchyleń od celu inflacyjnego 3,5% w II kw. br. i sięgnie 3,6% w maju br. w sytuacji wyższych cen surowców oraz wolniejszego od dotychczasowych prognoz spadu inflacji bazowej CPI, wynika z "Miesięcznika Makroekonomicznego, luty 2021" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

"Spodziewamy się, że CPI krótkotrwale przekroczy granice celu NBP w maju - prognozujemy wynik 3,6% r/r. W kolejnych miesiącach inflacja będzie niższa - w drugiej połowie roku CPI powróci poniżej 3% r/r. Średnia za 2021 r. wyniesie 2,9%" - czytamy w miesięczniku.

Autorzy raportu wskazują, że II kw. przyniesie zdecydowany wzrost dynamiki cen paliw.

"W obecnym kwartale ceny ropy są porównywalne z ubiegłym rokiem. Początek pandemii spowodował jednak gwałtowne przeceny surowca, dlatego też porównanie z tym okresem będzie skutkować dwucyfrowym wzrostem cen paliw. W maju sięgnie on 20 proc. r/r, co podbije wskaźnik CPI o 1 pkt. proc. Czynnik ten w znacznym stopniu wpłynie także na wskaźnik cen producenta PPI - przejściowo przekroczy 3%" - czytamy dalej.

Jak podał PIE, bieżące prognozy amerykańskiej agencji ds. informacji o rynku energii wskazują, że wzrost cen ropy powinien mieć charakter krótkoterminowy, a na koniec roku dynamika cen paliw powróci w okolice zera.

Zdaniem analityków PIE, druga połowa roku przyniesie spadek presji inflacyjnej w wyniku spodziewanego niskiego wzrostu cen żywności oraz dóbr przemysłowych.

"W obecnym roku nie powinniśmy doświadczać suszy w Europie. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji z lat ubiegłych, kiedy pojawiały się niedobory niektórych produktów, np. warzyw. W efekcie maleje ryzyko ponownego przestrzelenia celu NBP przełom lat 2021 i 2022 - we wspominanym okresie będziemy obserwować dodatkową presję popytową związaną z przywróceniem standardowej aktywności gospodarczej. Tym samym w całym 2021 r. średni poziom CPI dalej powinien kształtować się poniżej 3%" - podsumowano.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w styczniu 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,2%.

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego w lutym br. wykazał rosnącą presję inflacyjną. Tempo wzrostu kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych znalazły się wśród najwyższych wyników w historii badań.

(ISBnews)

Wiadomości
PKB w USA wzrósł o 1,6% w I kw. 2024 r. wg I szacunku

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 1,6% w I kwartale 2024 r. wobec 3,4% wzrostu w ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...