Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

Aktualności

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 roku dolar był wart 5 zł, przy czym latem 2023 roku kosztował mniej niż 4 zł. Wymiana walut w środowisku dynamicznie zmieniających się notowań może być problemem dla firm czy inwestorów. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają obniżać koszty w handlu międzynarodowym.

Transkacje zagraniczne i strategie obniżania ich kosztów

Firma podczas przeprowadzania transakcji zagranicznych naraża się na ryzyko walutowe. Jednak takim ryzykiem można zarządzać i korzystać z metod obniżających koszty w handlu międzynarodowym. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze metody, które na to pozwolą.

Zarządzanie ryzykiem walutowym

Wiele firm w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym, stosuje transakcje zabezpieczające. Ulubionymi instrumentami są kontrakty terminowe, opcje walutowe czy kontrakty swap. Dzięki hedgingowi firma może „zamrozić” cenę dolara, euro czy innej waluty. Innym pomysłem może być regularna wymiana walut zaraz po ich otrzymaniu od klientów. 

Hedging naturalny i dywersyfikacja rynków

Istnieje także określenie takie jak hedging naturalny. Oznacza to sytuację, w której firma generuje przychody w obcej walucie i jednocześnie inwestuje w tym kraju (budowa zakładu produkcyjnego). W efekcie ponosi koszty w walucie, w której uzyskuje przychody. 

Jeśli firma nie chce mieć ekspozycji tylko na jedną parę walutową, to może rozpocząć ekspansję zagraniczną. 

Skorzystanie z umów handlowych

Handel międzynarodowy niesie za sobą nie tylko korzyści, ale także wyzwania. Szczególnie dotyczy to kwestii regulacyjnych. Najłatwiej jest handlować z krajami, które mają podpisane umowy o wolnym handlu. Takie umowy pozwalają obniżyć lub znieść cła czy inne ograniczenia handlowe. W celu poznania zawiłości prawno-handlowych warto skorzystać ze stron, które agregują dane na temat stawek handlowych i ograniczeń w handlu.

Korzystaj z technologii

W dzisiejszych czasach warto korzystać z technologii, która pozwala automatyzować procesy. Pojawia się coraz więcej oprogramowania, które zmniejsza ryzyko błędów oraz przyspiesza obieg dokumentów w firmie. Czasami taka inwestycja pozwala znacząco obniżyć koszty operacyjne. Jednocześnie mniej żmudnej pracy pozwala wykorzystać czas pracowników do bardziej twórczych zajęć. Szczególnie cenny jest czas w jednostkach finansowo-księgowych, które nadwyżki czasu będą mogły wykorzystać na lepszą analizę efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa. 

Kurs dolara sprzymierzeńcem w rozliczeniach międzynarodowych

Płynne kursy walutowe powodują, że zmiany kursów walut będą się zmieniać. Świetnym przykładem jest 2022 rok. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że kurs dolara gwałtownie się umocnił. W szczycie paniki dolar był wart ponad 5 złotych. Jednak wraz z uspokojeniem się nastrojów na rynku kurs USD/PLN spadł do poziomu poniżej 4 zł. 

Dlatego warto monitorować kurs dolara. Dzięki temu można wybrać optymalny moment do wymiany walut albo przeprowadzenia transakcji zabezpieczających. Warto również zwrócić uwagę, czy miejsce w którym dokonujemy przewalutowań oferuje najlepsze warunki. W tym celu warto porównać oferty nie tylko banków, ale też serwisów internetowych. Na przykład serwis InternetowyKantor.pl cieszy się dobrą opinią wśród klientów, pełnym bezpieczeństwem i korzystnymi kursami walut, co można sprawdzić tutaj:  https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/.

Lepsze kursy walut jako jedna ze strategii zarządzania ryzykiem walutowym

Jeśli przedsiębiorstwo nie chce zabezpieczać swoich pozycji, może wybrać elastyczne podejście do ryzyka walutowego. Notowania walut zmieniają się każdego dnia. Z tego powodu warto sprawdzać kursy walut na żywo. Internetowy kantor jest przykładem miejsca, gdzie można sprawdzić aktualne kursy walut online https://internetowykantor.pl/kursy-walut/.

Dzięki dostępowi do aktualnych kursów, można identyfikować trendy na parach walutowych. To z kolei pozwala lepiej zaplanować transakcje wymiany walut, lub zoptymalizować swoją strategię zabezpieczającą. Monitoring walut pozwala uniknąć zbytniego narażenia się na ryzyko kursowe.

Do celów księgowych należy sprawdzać kursy walut NBP, które służą do przewalutowania transakcji zagranicznych na użytek podatkowy i księgowy.

Wiadomości
Wchodzimy w kluczowy moment sezonu wyników

Piątkowa sesja na Wall Street nie była udana dla spółek technologicznych, a Nasdaq stracił 2%. Dla porównania przemysłowy Dow Jones ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...