Litwiniuk z RPP: Dyskusja o obniżkach stóp - w marcu, warunki do decyzji możliwe w lipcu

Aktualności

Warunki do obniżek stóp procentowych mogą zrealizować się w lipcu 2024 r., ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Przemysław Litwiniuk, podtrzymując swoje wcześniejsze stanowisko. Wskazał, że istnieje "niepohamowana wola dyskusji" w Radzie do analiz możliwości obniżek stóp procentowych w marcu 2025 r.

"Co do dyskusji - jestem o tym przekonany, że ona nie może zostać pohamowana, ponieważ tak z wypowiedzi realizowanych podczas posiedzeń, jak i teraz komentarzy po tym posiedzeniu - przecież odnotowaliśmy kilka wypowiedzi członków RPP - wynika jednoznacznie, że jest taka niepohamowana wola prowadzić bieżące analizy nad możliwością dokonania zmian już od marca. Mój pogląd jest taki, że te warunki mogą się ziścić dopiero w lipcu - ja ten pogląd prezentowałem czyli po ustaniu ryzyk cyklu wyborczego " - powiedział Litwiniuk w Tok FM.

Ocenił, że ceny energii w przyszłym roku mogą stanowić ryzyko w dół dla ścieżki inflacji stwierdzając, że "nikt nie jest w stanie przewidzieć dziś, jakie będą ceny hurtowe energii po wrześniu 2025 roku".

"Co więcej, z zatwierdzonych taryf wynika, że nie były by to w aktualnych warunkach rynkowych ceny znacząco wyższe od aktualnie zamrożonych" - dodał.

Członek RPP ocenił czwartkowe wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego następująco: "Ja bym raczej kwalifikował je jako zbyt ostrożne".

"Nie ma dość danych uzasadniających tak stanowcze odsunięcie decyzji, a tym bardziej dyskusji na dłuższą perspektywę. Myślę, że Rada z pewnością będzie chciała dyskutować zmiany już wiosną po obejrzeniu projekcji marcowej" - powiedział Litwiniuk.

Podczas konferencji prasowej Glapiński wskazał, że przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje - na 2026 r.

Litwiniuk ocenił, że luźna polityka fiskalna obecnie nie sprzyja obniżkom stóp procentowych.

"Trzeba obserwować dane z gospodarki. Jeśli chodzi o PKB - są mniej optymistyczne, inflacja też jest na razie na podwyższonym poziomie, ale z różnych z różnych względów. Między innymi są to opóźnione skutki wprowadzenia przywrócenia 5% VAT-u na żywność, no wiele innych czynników. Planowane zacieśnienie fiskalne - tutaj chciałem pokazać to ryzyko cyklu wyborczego z drugiej strony. Do wyborów prezydenckich z przykrością to stwierdzam, nie obserwujemy zacieśnienia fiskalnego" - powiedział członek Rady.

Wskazał, że "to wszystko będzie sprzyjać do tego, aby w drugiej połowie przyszłego roku odpowiedzialnie rozprawić się z kwestią dostosowania parametrów polityki pieniężnej".

W listopadzie br. członek RPP Cezary Kochalski w rozmowie z ISBnews powiedział, że "Bez względu na działania regulacyjne mamy rzeczywiście szansę na osiągnięcie celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Jeśli działania osłonowe rząd wprowadzi - dyskusja o obniżkach będzie prostsza, łatwiejsza". Dodał, że "Od roku podtrzymuję ocenę, że w marcu 2025 roku może dojść do dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Scenariusze kolejnych miesięcy zmieniają akcenty, ale tego scenariusza nie niwelują".

(ISBnews)

Wiadomości
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...