Jerome Powell ostrzega Amerykę: recesja na horyzoncie

Aktualności

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, jasno powiedział członkom senackiej komisją ds. bankowości, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych mogą wywołać recesję w USA. To, czy uda się jej uniknąć, zdaniem Powella zależy głównie od czynników pozostających poza kontrolą Fed.

Ryzyko recesji nie sprawia jednak, że Rezerwa Federalna zejdzie z obranej drogi. W środę Jerome Powell ocenił w senacie USA, że dalsze podwyżki stóp procentowych są właściwym narzędziem do walki z inflacją, która okazała się zaskakująco wysoka.

Niespodziewana była także ostatnia reakcja Fed. Gdy oczekiwania mówiły o czerwcowej podwyżce stóp procentowych rzędu 50 pkt bazowych, amerykański bank centralny niespodziewanie ogłosił ruch o 75 pkt bazowych, przez co stopy wzrosły do 1,5-1,75 proc.
Dlatego teraz konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie o 50 punktów bazowych we wrześniu. Finalnie cykl podwyżek miałby sprowadzić inflację do celu Rezerwy Federalnej, czyli 2 proc., z notowanego obecnie poziomu 8,6 proc., najwyższego od 41 lat.

Rynek uwierzył w recesję

Klarowne przestrogi przewodniczącego Fed przed recesją mogły wystraszyć inwestorów na rynku surowców i skłonić do lokowania kapitału w obligacjach. 

W teorii recesyjna faza cyklu koniunkturalnego prowadzi właśnie do obligacji. Wraz ze zbliżającą się recesją inwestorzy zaczynają zakładać, że stopy procentowe mogą łapać swój szczyt nieco wcześniej i tym samym rentowności obligacji mogą przestać już tak gwałtownie rosnąć. To z kolei może podnieść ceny obligacji.

Recesja to także mniejszy popyt na surowce, a w momencie osiągnięcia dołka na rynku obligacji szczyt może pojawić się na rynku surowców. Następnie wraz ze wzrostem cen obligacji, ceny surowców mogą spadać – tak w każdym razie zakłada teoria cyklu koniunkturalnego. Czy znajdzie ona potwierdzenie w rzeczywistości? Tego prawdopodobnie dowiemy się w kolejnych kwartałach.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.  (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)


Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach mogą spaść o 5-10 gr/l w pierwszych dniach wakacji

Pierwsze dni wakacji powinny przynieść drobne korekty cen paliw na stacjach w dół - rzędu 5-10 groszy na litrze, wynika ...

GPW miała 161,25 mln zł zysku netto, 179,94 mln zł zysku EBIT w 2021 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowała 161,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2021 r. wobec

JSW miała 903,7 mln zł zysku netto, 2482,5 mln zł zysku EBITDA w 2021 r.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odnotowała 903,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2021 r. wobec 1 ...

GUS: Inflacja wyniosła 8,5% r/r w lutym; konsensus: 8,1% r/r

Inflacja konsumencka wyniosła 8,5% w ujęciu rocznym w lutym 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego ...

Notowania pod znakiem korekty wczorajszych ruchów

Wczorajsza sesja na rynkach wielu klas aktywów wyglądała tak, jak gdyby wojna miała się zaraz skończyć bezwarunkową kapitulacją Rosji i ...

Wzrost aktywności huraganów - potwierdzone dane

W świecie online rosną dla nas między innymi bonusy bez depozytu, możliwości oglądania filmów i seriali w sieci. Niestety z ...