ING BSK: PKB spadnie o ok. 2,3-2,5% r/r w I kw. br., CPI sięgnie 3,1-3,3% w br.

Aktualności

ING Bank Śląski podtrzymał prognozę wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4,5% r/r i spodziewa się, że w I kw. PKB skurczy się ok. 2,3-2,5% r/r, zaś podwyższona inflacja utrzyma się przez najbliższe 2 lata, sięgając w br. średniorocznie 3,1-3,3%.

"Nasze szacunki zakładają tempo PKB na poziomie 4,5% r/r. Utrzymujemy te prognozy, ale sugerujemy ryzyko obniżenia jej w dół. Przewidujemy odsunięcie odbicia PKB na koniec II kw. oznacza, że całoroczny PKB może być słabszy. Większa część odbicia przenosi się na II połowę roku" - powiedział główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki podczas konferencji prasowej prezentującej raport 'Wygasający wpływ pandemii na gospodarkę. Podsumowanie roku 2020 i prognozy na 2021.

Główny ekonomista ocenił, że ryzykiem dla prognoz są przedłużające się lockdowny, nowe fale pandemii i nowe mutacje wirusa, bardzo słabe perspektywy dla inwestycji prywatnych i późniejszego uruchomienia Funduszu Odbudowy.

"Zakładamy, że w I kw. PKB w Polsce nie zmieni się w ujęciu kw/kw - w strefie euro wystąpi lekki minus. To daje nam ścieżkę PKB na I kw., według której spadek PKB będzie nieco płytszy r/r niż pod koniec 2020 r. i wyniesie ok. 2,3-2,5% następnie odbicie PKB będzie mocne z uwagi na efekt bazy o ok. 10% i łącznie w br. PKB wyniesie ok. 4,5%" - dodał.

Benecki wskazał, że słabe inwestycje prywatne wykazują na coraz większą korelację z podwyższoną inflacją.

"Szybkie odbicie konsumpcji, zaburzenia podażowe, niski udział inwestycji w PKB, brak możliwości zwiększania potencjału gospodarki szybkiego w odpowiedzi na popyt - spowodują, że nie będzie typowego spadku inflacji bazowej w reakcji na recesję. Do tego należy dołożyć wzrost cen regulowanych i dlatego też średnioroczna inflacja wyniesie w tym roku ok 3,1-3,3% r/r. Dotychczas konsensus wynosił 2,5% i myślę że on się przesunie w naszą stronę. Styczniowe dane pokazały pierwszy sygnał podwyższonej inflacji w tym roku" - powiedział Benecki.

Podkreślił, że w przypadku procesów inflacyjnych istotnym czynnikiem inflacyjnym w 2021 roku będzie brak spadku inflacji bazowej.

"Nie będzie typowego spadku inflacji bazowej w reakcji na recesję. Zakładamy, że w tym roku inflacja bazowa będzie średnio zbliżona do roku 2020 - minimalnie niższa" - wskazał ekonomista.

Benecki ocenił, że w kontekście tego, co się dzieje w gospodarce globalnej i w związku z procesami inflacyjnymi, raczej można mówić w Polsce o utrzymywaniu obecnego, niskiego poziomu stóp i kontynuacji programu QE, ale nie cięcia stóp procentowych do poziomów ujemnych.

"Doświadczenia z 2020 sugerują, by nie korygować prognoz PKB w dół. Podwyższona inflacja pozostanie z nami przez najbliższe 2 lata. Jest duża dyskusja o wzroście globalnej inflacji. Zakładamy, że podwyższona inflacja w strefie euro będzie miała miejsce w 2021. Niekoniecznie będziemy mieli do czynienia z wieloletnim odbiciem inflacji na świecie. Podwyższona inflacja w Polsce może zostać z nami na dłużej, ale bank centralny będzie utrzymywał niskie stopy procentowe przynajmniej do końca 2022 roku" - podsumował.

Bank wyliczył, że Polska może zaszczepić dwukrotnie 50% populacji do jesieni 2021 roku. Kluczowe jest zwiększenie dostępności szczepionek.

(ISBnews)

Wiadomości
Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,3% m/m w czerwcu

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,3% w ujęciu miesięcznym w czerwcu br. (wobec braku zmian w tym ujęciu miesiąc ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...