ING BSK: PKB spadnie o ok. 2,3-2,5% r/r w I kw. br., CPI sięgnie 3,1-3,3% w br.

Aktualności

ING Bank Śląski podtrzymał prognozę wzrostu PKB w 2021 roku na poziomie 4,5% r/r i spodziewa się, że w I kw. PKB skurczy się ok. 2,3-2,5% r/r, zaś podwyższona inflacja utrzyma się przez najbliższe 2 lata, sięgając w br. średniorocznie 3,1-3,3%.

"Nasze szacunki zakładają tempo PKB na poziomie 4,5% r/r. Utrzymujemy te prognozy, ale sugerujemy ryzyko obniżenia jej w dół. Przewidujemy odsunięcie odbicia PKB na koniec II kw. oznacza, że całoroczny PKB może być słabszy. Większa część odbicia przenosi się na II połowę roku" - powiedział główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki podczas konferencji prasowej prezentującej raport 'Wygasający wpływ pandemii na gospodarkę. Podsumowanie roku 2020 i prognozy na 2021.

Główny ekonomista ocenił, że ryzykiem dla prognoz są przedłużające się lockdowny, nowe fale pandemii i nowe mutacje wirusa, bardzo słabe perspektywy dla inwestycji prywatnych i późniejszego uruchomienia Funduszu Odbudowy.

"Zakładamy, że w I kw. PKB w Polsce nie zmieni się w ujęciu kw/kw - w strefie euro wystąpi lekki minus. To daje nam ścieżkę PKB na I kw., według której spadek PKB będzie nieco płytszy r/r niż pod koniec 2020 r. i wyniesie ok. 2,3-2,5% następnie odbicie PKB będzie mocne z uwagi na efekt bazy o ok. 10% i łącznie w br. PKB wyniesie ok. 4,5%" - dodał.

Benecki wskazał, że słabe inwestycje prywatne wykazują na coraz większą korelację z podwyższoną inflacją.

"Szybkie odbicie konsumpcji, zaburzenia podażowe, niski udział inwestycji w PKB, brak możliwości zwiększania potencjału gospodarki szybkiego w odpowiedzi na popyt - spowodują, że nie będzie typowego spadku inflacji bazowej w reakcji na recesję. Do tego należy dołożyć wzrost cen regulowanych i dlatego też średnioroczna inflacja wyniesie w tym roku ok 3,1-3,3% r/r. Dotychczas konsensus wynosił 2,5% i myślę że on się przesunie w naszą stronę. Styczniowe dane pokazały pierwszy sygnał podwyższonej inflacji w tym roku" - powiedział Benecki.

Podkreślił, że w przypadku procesów inflacyjnych istotnym czynnikiem inflacyjnym w 2021 roku będzie brak spadku inflacji bazowej.

"Nie będzie typowego spadku inflacji bazowej w reakcji na recesję. Zakładamy, że w tym roku inflacja bazowa będzie średnio zbliżona do roku 2020 - minimalnie niższa" - wskazał ekonomista.

Benecki ocenił, że w kontekście tego, co się dzieje w gospodarce globalnej i w związku z procesami inflacyjnymi, raczej można mówić w Polsce o utrzymywaniu obecnego, niskiego poziomu stóp i kontynuacji programu QE, ale nie cięcia stóp procentowych do poziomów ujemnych.

"Doświadczenia z 2020 sugerują, by nie korygować prognoz PKB w dół. Podwyższona inflacja pozostanie z nami przez najbliższe 2 lata. Jest duża dyskusja o wzroście globalnej inflacji. Zakładamy, że podwyższona inflacja w strefie euro będzie miała miejsce w 2021. Niekoniecznie będziemy mieli do czynienia z wieloletnim odbiciem inflacji na świecie. Podwyższona inflacja w Polsce może zostać z nami na dłużej, ale bank centralny będzie utrzymywał niskie stopy procentowe przynajmniej do końca 2022 roku" - podsumował.

Bank wyliczył, że Polska może zaszczepić dwukrotnie 50% populacji do jesieni 2021 roku. Kluczowe jest zwiększenie dostępności szczepionek.

(ISBnews)

Wiadomości
Nic się nie stało

Czwartkowa sesja na Wall Street w przypadku technologicznego Nasdaqa przyniosła przeszło 3% wyprzedaż, napędzaną dalszym wzrostem rentowności obligacji skarbowych. Odpływ ...

Zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły o 2,9% m/m w październiku 2020

Zamówienia na towary wyprodukowane w Niemczech wzrosły o 2,9% m/m (w ujęciu wyrównanym sezonowo) w październiku 2020 r., podał urząd ...

Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5% +/- 1 pkt na 2021 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5% z przedziałem ...

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 870 tys. w USA

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 870 tys. w tygodniu zakończonym 19 września 2020 roku, podał ...

Emilewicz: Spadek PKB w 2020 r. - poniżej 4%, w 2021 r. - wzrost o ponad 4%

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że rząd w tym roku spodziewa się spadku PKB poniżej 4%, natomiast w ...

Wskaźnik PMI dla usług strefy euro spadł do 47,6 pkt w IX wg wst. danych

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla usług strefy euro wyniósł 47,6 pkt we wrześniu 2020 r. wobec 50,5 pkt miesiąc ...