W grudniu 2012 indeks PMI dla polskiego przemysłu, jaki wspólnie publikuje Markit Economics oraz bank HSBC (wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego), lekko wzrósł, wynika z danych opublikowanych 2 stycznia 2013 roku. Indeks ten wzrósł do 48,5 pkt. z 48,2 pkt. w listopadzie.
Grudzień był trzecim kolejnym miesiącem wzrostów, jednak ten obrazujący aktywność polskiego sektora przemysłowego indeks nadal pozostaje poniżej granicznego poziomu 50 pkt., co oznacza jego kurczenie się.
Dane opublikowane przez HSBC są nieco lepsze od rynkowych oczekiwań. Prognozy ekonomistów zakładały odczyt na poziomie 48 pkt.
Agata Urbańska, ekonomistka banku HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, w komentarzu do danych napisała:
"Grudniowy indeks PMI wskazuje na słabnące tempo pogarszania się sytuacji w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Ale jest jeszcze zbyt wcześnie by oceniać czy mamy do czynienia z odwróceniem się trendu osłabienia, czy tylko stabilizacją tego tempa. W krótkim okresie ryzyko jest raczej takie, że ciągle będziemy obserwować powolne osłabianie się aktywności gospodarczej. W czwartym kwartale indeks PMI spadł do najniższego poziomu od trzeciego kwartału 2009. W porównaniu do trzeciego kwartału tego roku indeksy produkcji i nowych zamówień pozostały stabilne. Za pogorszeniem się głównego wskaźnika PMI stało natomiast spadające zatrudnienie. Indeks zatrudnienia spadł z poziomu 50.5 w 3kw do 47.6 w 4kw. Podobnie wyglądała sytuacja w grudniu - produkcja i nowe zamówienia spadały w tym samym tempie co w listopadzie natomiast spadek zatrudniania pogłębił się. Dane z rynku pracy będą najprawdopodobniej ważnym barometrem sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach. Jeśli pokażą wyraźne osłabienie w pierwszym kwartale 2013 mogą przynieść bardziej zdecydowane poluzowanie polityki pieniężnej ponad 50pb obniżek stopy procentowej banku centralnego w ostatnich dwóch miesiącach 2012 i zapowiedzianej przez RPP obniżki w styczniu."