Helios z grupy Agora zakłada, że rynek kinowy sprzeda łącznie 50 mln biletów w 2023

Aktualności

Helios, z grupy Agora, zakłada w optymistycznym scenariuszu, że w tym roku sprzedane zostanie łącznie 50 mln biletów do kin, w tym 12 mln w obiektach Heliosa w 2023, poinformował członek zarządu Agory i prezes Heliosa Tomasz Jagiełło.

"Zakładamy w tym roku łącznie 50 mln sprzedanych biletów, z czego 12 mln widzów w Heliosie w 2023, ale jest to podejście optymistyczne. Repertuar filmowy na ten rok jest zachęcający, a pierwsze 2 miesiące to wzrost o 20% r/r" – powiedział Jagiełło podczas wideokonferencji prasowej.

Przypomniał, że 2022 to pierwszy pełen rok od 2019, kiedy kina mogły pracować cały rok, w tym 2 miesiące w rygorach. Spółka osiągnęła 10 mln sprzedanych biletów wobec 14 mln w najlepszym 2019.

"To wymierny obraz straty rynku, te ponad 30% powtarza się też na świecie. Odbudowa postcovid nie przyjdzie do branży tak szybko, jak liczyliśmy wcześniej, ze względu chociażby na zmniejszenie ilości produkcji w Hollywood i silną wojnę konkurencyjną platform streamingowych" - wymienił prezes Heliosa. 

Zaznaczył, że finansowym priorytetem Heliosa w tym roku jest obniżenie zadłużenia, które narosło w związku z kosztami obostrzeń covidowych. Jednocześnie nie przewiduje nowych inwestycji, a jedynie realizację umów nowych otwarć zawartych jeszcze przed pandemią.

"Na potencjalne, większe inwestycje spółka poczeka 2-3 lata. Nie myślimy teraz o nowych obiektach, raczej rynek nowych kin nie potrzebuje, a zobaczymy, czy część istniejących na rynku nie okaże się niepotrzebna. Dbamy o rozwój istniejących obiektów" - wskazał Jagiełło.

Podkreślił, że aktualnie branża kinowa jest "przyduszona" wojną platform streamingowych. 

"Producenci i wielkie studia już jednak wiedzą, że kina przynoszą zyski, a platformy straty, dlatego przyszłość dla kin wydaje się optymistyczna. Jednak kilka lat musi upłynąć do stabilizacji streamingu i odbudowy produkcji kinowych" - podsumował prezes Heliosa.

Oczekuje że segment restauracyjny Heliosa - Step Inside - zacznie się rozwijać i wygeneruje pozytywną EBITDA w tym roku.

Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, spółki Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz AMS działającej na rynku reklamy zewnętrznej, a także wydawcą "Gazety Wyborczej" i czasopism oraz portali i serwisów internetowych. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego radia Tok FM. Działa na rynku książek, wydawnictw muzycznych i filmowych oraz gastronomicznym.

(ISBnews)

Wiadomości
Spadkowy początek piątkowej sesji na europejskich rynkach akcji

Czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się zwyżką głównych indeksów (S&P 500 +0,3 proc., DJIA +0,23 proc., Nasdaq ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...

Kurs euro bywa zaskakujący. Co na niego wpływa i kiedy kupować obcą walutę?

Każdego dnia tysiące Polaków sprawdza z niepokojem kurs euro, licząc na jego wzrost lub spadek – zależnie od potrzeb. Robimy ...

Ubezpieczenie OC - jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Ubezpieczenie OC na samochód jest w Polsce obowiązkowe. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi go posiadać, aby móc poruszać się po ...

Utopia P2P to miejsce gdzie internet staje się bezpieczny

Czym jest Utopia? Utopia P2P – zaprojektowana dla poszukiwaczy wolności przez innych wizjonerów w ciągu 6 lat ciężkiej pracy, jest całkowicie ...

GPW miała 161,25 mln zł zysku netto, 179,94 mln zł zysku EBIT w 2021 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowała 161,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2021 r. wobec