Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku, przewidują ekonomiści Goldman Sachs.
"Biorąc pod uwagę nasze gołębie poglądy na polską inflację i coraz bardziej gołębie wskazówki NBP, spodziewamy się, że RPP obniży stopy o 50 pb w maju i łącznie o 150 pb w tym roku" - czytamy w komentarzu banku do dzisiejszych danych GUS o inflacji CPI w kwietniu.
Ekonomiści banku podkreślili, że wstępne dane inflacyjne dla Polski pokazały spadek inflacji zasadniczej o 0,7 pkt proc. do +4,2% r/r i są czwartą z rzędu "gołębią niespodzianką" w stosunku do konsensusu rynku i banku (+4,3% r/r).
"Podczas gdy dzisiejsze dane zaskoczyły konsensus tylko nieznacznie w dół, wzorzec niespodzianek w dół oraz fakt, że inflacja zaskoczyła NBP tak znacząco w ostatnich miesiącach, zwiększa znaczenie dzisiejszej publikacji" - czytamy dalej.
Ekonomiści wskazują, że największy wpływ na spadek inflacji zasadniczej miały spadki cen żywności o 1,4 pp i paliw transportowych o 3,6 pp, które spadły odpowiednio do +5,3% r/r i -8,3% r/r.
Według szacunków banku inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) spadła z oficjalnego poziomu +3,6% r/r w marcu do +3,2% r/r w kwietniu.
"W swojej ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP (3 kwietnia) prezes NBP Adam Glapiński zmienił nastawienie na bardziej gołębie - podczas gdy wcześniej wykluczył możliwość jakiegokolwiek złagodzenia polityki pieniężnej w tym roku, teraz wspomniał o możliwości obniżki stóp o 50 pb w maju, pod warunkiem, że kwietniowe dane o inflacji będą łagodne. Dodatkowo, w wywiadzie z 24 kwietnia, członek RPP Henryk Wnorowski - który zazwyczaj zajmował stanowisko podobne do prezesa Glapińskiego - wskazał, że jeśli inflacja CPI spowolni w kwietniu do 4,5% r/r, obniżka o 50 pb może nastąpić w maju. Dzisiejsze dane znalazły się znacznie poniżej tego progu" - oceniają analitycy banku.
Jak poinformował w ub. tygodniu w rozmowie z ISBnews członek RPP Henryk Wnorowski, dane płynące z gospodarki potwierdzają ocenę, iż zapowiedzi obniżki stóp procentowych zmaterializują się na najbliższym posiedzeniu Rady w maju. Według niego, nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w maju nawet o 50 pb, szczególnie, jeśli kwietniowa inflacja obniżyłaby się do 4,5% r/r.
Konsensus rynkowy przewiduje, że RPP w przyszłym tygodniu obniży stopę referencyjną o 50 pb.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2025 r. wzrosły o 4,2% (wskaźnik cen 104,2) w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4).
(ISBnews)