W centrum uwagi:
• Dolar pod presją podaży od początku tygodnia
• Co w zamian za Operation Twist?
• Fed może rozczarować
Dzisiaj w centrum uwagi inwestorów znajdzie się praktycznie tylko jedno wydarzenie: decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych i, przede wszystkim, następująca po niej publikacja projekcji makroekonomicznych Fedu i konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC.
Dolar pod presją podaży od początku tygodnia
Od początku tygodnia dolar amerykański znajduje się pod presją podaży, co jest w dużej mierze efektem oczekiwań inwestorów, związanych z możliwością dalszego luzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku bieżącego tygodnia znajdował się poniżej 1,29, obecnie dotarł do rejonu 1,30. Dzisiejszy dzień może przynieść konsolidację w tym rejonie aż do wieczora, kiedy to pojawią się informacje z USA.
O 18.30 ma zostać opublikowana decyzja ws. poziomu stóp procentowych – aczkolwiek tutaj prawdopodobnie niespodzianki nie będzie i Fed pozostawi stopę funduszy federalnych w przedziale 0,00-0,25%. Dużo więcej emocji i spekulacji wzbudza jednak oczekiwanie na decyzję Fedu w sprawie kolejnego programu skupu aktywów.
Co w zamian za Operation Twist?
Na bieżącym posiedzeniu FOMC ma ogłosić zakończenie Operacji Twist, w ramach której Fed kupował długoterminowe obligacje o wartości 45 mld USD miesięcznie, sprzedając jednocześnie krótkoterminowe papiery dłużne o takiej samej wartości. Na rynku oczekuje się, że kończący się program ma zostać zastąpiony innym programem stymulującym gospodarkę.
Na razie Fed kupuje co miesiąc obligacje typu MBS o wartości 40 mld USD, do czego zobowiązał się w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego (QE3). Czy dodatkowo zdecyduje się na powiększenie skupu aktywów o 45 mld USD miesięcznie, co miałoby równoważyć brak Operation Twist?
Wprawdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że do dodatkowego skupu aktywów dojdzie, jednak co do jego wysokości zdania są podzielone. Istnieją przesłanki przemawiające za tym, by skup aktywów był mniejszy niż 45 mld USD. Według niektórych członków FOMC, dla zrównoważenia efektu braku Operation Twist wystarczyłby znacznie mniejszy program bezpośredniego skupu aktywów.
Fed może rozczarować
Ponadto, sytuacja w amerykańskiej gospodarce bynajmniej nie jest tragiczna – pokazują to zwłaszcza listopadowe dane dotyczące bezrobocia. A przecież to właśnie kondycja rynku pracy jest uważana za jeden z ważniejszych wyznaczników ożywienia gospodarki amerykańskiej. W listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 7,7%, wobec 7,9% w październiku. Niemniej jednak, dwaj członkowie FOMC o bardziej „gołębim” nastawieniu – Charles Evans i Eric Rosengren – prawdopodobnie będą forsować tezę o konieczności luzowania polityki pieniężnej aż do momentu, gdy stopa bezrobocia spadnie jeszcze niżej. Zdaniem Evansa i Rosengrena, Fed powinien utrzymywać bliski zeru poziom stóp procentowych dopóty, dopóki stopa bezrobocia nie spadnie co najmniej do 6,5% (o ile inflacja za bardzo nie wzrośnie). Nie wiadomo jednak, czy Fed przegłosuje jakiś konkretny poziom progów, do którego bezrobocie powinno spaść.
Niemniej jednak, nawet jeśli takie progi nie zostaną ustanowione na grudniowym posiedzeniu FOMC, to ich przegłosowanie będzie bardzo prawdopodobne w przyszłym roku, kiedy to skład FOMC ma stać się bardziej „gołębi” (co rok, w styczniu, następuje zmiana części członków komitetu). Ten fakt może zresztą sprawić, że Ben Bernanke nie będzie się spieszył z mocnym luzowaniem polityki monetarnej już teraz – wiedząc, że może zostawić to na przyszły rok.
Jeśli Fed nie ogłosi dzisiaj zamiaru uruchomienia sporego planu luzowania ilościowego lub przedstawi plan mniej ekspansywny niż oczekiwania rynkowe, to rozczarowanie inwestorów może doprowadzić do ruchu spadkowego na EUR/USD. Osłabienie dolara z ostatnich sesji wynika bowiem z dyskontowania przez inwestorów oczekiwań co do kolejnej rundy skupu aktywów. Zakres takiego ruchu mógłby sięgnąć co najmniej rejonu 1,292-1,295.
Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
ul. Marszałkowska 78/80
00-517 Warszawa
tel: (022) 504-33-22
e-mail: d.sierakowska@bossa.pl
http://bossa.pl