Zaciągając zobowiązanie wobec konkretnego banku, wcale nie jesteś skazany na współpracę z daną instytucją finansową przez następne dziesięciolecia. Z pomocą przychodzi refinansowanie kredytu hipotetycznego w innym banku, co w wielu przypadkach przynosi realną korzyść finansową. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Refinansowanie kredytu hipotecznego a wkład własny
Refinansowanie kredytu hipotetycznego polega na przeniesieniu dotychczasowego zobowiązania do innego banku. Proces ten nie może więc zachodzić w tej samej placówce. Gdyby tak się stało, to mamy wówczas do czynienia z konsolidacją kredytu hipotetycznego.
Celem refinansowania kredytu hipotetycznego jest uzyskanie w innym banku lepszych warunków spłaty zobowiązania. Nie zawsze musi chodzić o niższe raty, choć to jeden z głównych powodów przeniesienia. Do innych należy wydłużenie okresu spłaty, zmiana waluty czy pozyskanie dodatkowej gotówki.
Jeżeli chodzi o wkład własny przy refinansowaniu, to nie jest on zazwyczaj wymagany, pod warunkiem że LTV jest na poziomie akceptowanym przez bank. Jako LTV (ang. loan to value) należy rozumieć stosunek kredytu do zabezpieczenia.
Jeśli spłacasz raty regularnie, a wartość nieruchomości cyklicznie wzrasta, wskaźnik LTV będzie się stopniowo obniżał. W praktyce oznacza to, że jesteś w oczach banku mniej ryzykownym klientem. W efekcie konkurencyjna placówka może Ci zaoferować lepsze warunki. Ciekawe dane na temat refinansowania kredytu hipotetycznego znajdziesz na stronie blogkredytowy.pl.
Refinansowanie kredytu hipotecznego a wakacje kredytowe
Uwaga! Kredytobiorcy, którzy obecnie korzystają z wakacji kredytowych, a chcieliby w przyszłości skorzystać z refinansowania kredytu hipotetycznego, nie będą mogli już tego zrobić. Dlaczego?
Tzw. wakacje kredytowe dotyczą kredytów zawartych do 30.06.2022 roku. Zatem decydując się teraz, w 2024 r., na przeniesienie zobowiązania do innego banku, robisz to po terminie ustawowym. W efekcie wakacje kredytowe Ci nie przysługują. Warto o tym pamiętać, aby później nie czuć się zaskoczonym.
Kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów
Z kredytem hipotecznym na zwrot poniesionych kosztów mamy do czynienia wtedy, gdy do transakcji doszło ze środków własnych, czyli bez wspierania się kredytem hipotecznym. W praktyce oznacza to, że dom lub mieszkanie zostało nabyte za gotówkę, na przykład pożyczoną od rodziny czy znajomych.
Jako właściciel takiej nieruchomości możesz jednak ubiegać się o refinansowanie poniesionych kosztów (w całości lub częściowo) poprzez kredyt hipoteczny. Czas na to jest jednak ograniczony – zwykle wynosi 12 miesięcy, a niektóre banki proponują 24 miesiące. Jednak nie każda instytucja ma taki produkt w swojej ofercie, dlatego należy wcześniej rozeznać się, w której placówce jest dostępny. Co do zasady taki sposób finansowania nie różni się od standardowego kredytu hipotetycznego pod względem oprocentowania i innych kosztów.
Gotówkę pozyskaną dzięki refinansowaniu kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel, na przykład przeprowadzić remont domu lub mieszkania, nabyć następną nieruchomość bądź zwrócić pożyczone środki rodzinie.
Warto również podkreślić, że kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów może być dobrym rozwiązaniem w przypadku skomplikowanej sytuacji prawnej nieruchomości, kiedy to bank nie chce udzielić kredytu. Wówczas wielu osobom może być łatwiej pożyczyć gotówkę od bliskich, uregulować stan prawny obiektu, a następnie zwrócić się do banku po kredyt na refinansowanie.