Amerykańskie spółki technologiczne, głównie związane z IT, a zwłaszcza z Internetem, na przełomie XX i XXI przebojem wdarły się na Wall Street. Nazwano je zbiorowo “dot-comami”. 22 lata temu powstawała ogromna liczba takich firm, a inwestorzy zdawali się wierzyć, że każda z nich odniesie sukces. Jednak konkurencja okazała się zbyt duża i w konsekwencji część z nich błyskawicznie zniknęła z rynku.
Natomiast te, które przetrwały bezdyskusyjnie rządzą dziś nie tylko na nowojorskiej giełdzie NASDAQ, ale i ogólnie na światowym rynku kapitałowym. Obecnie to właśnie tylko spółki technologiczne, poza jednym wyjątkiem z branży naftowej, mogą pochwalić się kapitalizacją przekraczającą bilion dolarów. Kilka wybranych z nich - w tym zarówno najwięksi giganci jak i mniej rozpoznawalne spółki technologiczne o ogromnym potencjale - omówimy poniżej. Zacznijmy od największego przedsiębiorstwa technologicznego na świecie, czyli oczywiście:
Apple
Apple zajmująca się projektowaniem i produkcją nowoczesnej elektroniki oraz oprogramowania założona w 1976 roku przez Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa. Obecnym dyrektorem generalnym jest Tim Cook. Pierwszymi produktami firmy były komputery. Następnie istotnym wydarzeniem dla spółki było wypuszczenie na rynek w 2001 roku odtwarzacza iPod. A w 2007 roku zaprezentowano telefon komórkowy iPhone. Było to pierwsze urządzenie mobilne przeznaczone na rynek masowy nieposiadające klawiatury, co zupełnie zrewolucjonizowało branżę.
Akcje Apple notowane są oczywiście na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Spółka zadebiutowała na giełdowym parkiecie już w grudniu 1980 roku. Dziś firma Apple warta jest ponad 2,7 biliona dolarów, co czyni ją największą spółką publiczną pod względem kapitalizacji na świecie.
Alphabet
Alphabet to holding spółek technologicznych powołany w 2015 roku przez słynne przedsiębiorstwo Google, za którym stoją Larry Page i Sergey Brin. Jego siedziba mieści się w Mountain View w Kalifornii. Jego portfel spółek składa się oczywiście z założonej w 1994 roku przez Page’a i Brina firmy Google i wielu mniejszych przedsiębiorstw od niego zależnych.
Do holdingu należą także platforma YouTube oraz oprogramowanie Android. Zgodnie z poradnikiem ExpressVPN, bezpieczne korzystanie z wyszukiwarki Google, systemu Android oraz serwisu YouTube, podczas którego nasze działania nie będą widoczne zarówno dla hakerów podmiotów zbierających dane do wyświetlenia reklam, zapewni nam odpowiednie oprogramowanie szyfrujące typu VPN.
Alphabet zatrudnia ponad 150 tysięcy pracowników i notowany jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, gdzie przejął dotychczasowe akcje Google, które na tym parkiecie zadebiutowały w sierpniu 2004 roku. Obecnie Alphabet jest trzecią największą spółką notowaną na amerykańskim rynku akcji. Kapitalizacja holdingu przekracza w tym momencie 1,7 biliona dolarów.
Meta Platforms
Meta Platforms, to firma, która w 2004 roku stworzyła najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia - Facebooka. Z tego powodu dawniej była ona znana pod nazwą Facebook, lecz została ona zmieniona w październiku w październiku 2021 roku, aby odzwierciedlić skupienie się firmy na budowaniu własnego wirtualnego świata typu Metaverse. Warto dodać, że Meta Platforms jest również właścicielem dobrze wszystkim znanego serwisu Instagram oraz komunikatora WhatsApp.
Serwis Facebook posiada aż 2,9 miliarda aktywnych każdego miesiąca użytkowników, spośród których 1,9 miliarda korzysta z tej platformy każdego dnia. Założycielem zarówno Facebooka jak i Meta Platforms jest Mark Zuckerberg, siedziba firmy mieści się w Menlo Park w stanie Kalifornia, a jej akcje notowane są na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, gdzie zadebiutowały 18 maja 2012 roku.
Obecnie Meta Platforms jest siódmą największą spółką notowaną na amerykańskim rynku akcji. Jej kapitalizacja wynosi w tym momencie niecałe 600 miliardów dolarów.
Broadcom
Broadcom to czołowy światowy producent półprzewodników wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych i szerokopasmowych. Skupia się na nowoczesnych technologiach łączności i posiada najbogatszą ofertę serwerowo-pamięciową na rynku. Spółka została założona w 1961 roku, lecz najpierw działała pod nazwą Avago Technologies.
Siedziba Broadcom mieści się w San Jose, w stanie Kalifornia, a w 2009 zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Kapitalizacja firmy przekracza w tym momencie 240 miliardów dolarów, co plasuje ją w czołowej trzydziestce największych spółek notowanych na amerykańskim rynku akcji.
Cisco Systems
Cisco Systems to amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne, największe na świecie, jeśli chodzi o branżę sieciową. Produkuje ono urządzenia do trasowania, zapory sieciowe, switche, koncentratora oraz wiele innych produktów teleinformatycznych. Zostało założone w 1984 roku, a jego siedziba mieści się w San Jose, w samym sercu Doliny Krzemowej.
Cisco Systems zatrudnia około 80 tysięcy pracowników i od 1990 roku notowane jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Kapitalizacja firmy przekracza w tym momencie 210 miliardów dolarów, co plasuje ją w czołowej czterdziestce największych spółek notowanych na amerykańskim rynku akcji.