BIEC:BOP spadł o 0,1 pkt w VIII, rynek ofert pracy stabilizuje się

Aktualności

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 0,1 pkt m/m i wyniósł 265,5 pkt w sierpniu 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu nie zmienił się znacznie w porównaniu do miesiąca ubiegłego. W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy stabilizację na rynku wolnych miejsc pracy. Jest to najdłuższy okres braku wyraźnych zmian na rynku od połowy 2016 roku. Może to świadczyć o osiągnięciu maksimum możliwości kreacji nowych miejsc pracy przy obecnym stanie gospodarki" - czytamy w raporcie.

Pracodawcy wciąż stoją w obliczu znacznych trudności w zatrudnianiu nowych pracowników ze względu na ograniczoną podaż pracy.

"Z punktu widzenia rynku ofert pracy województwa można obecnie podzielić na trzy typy. Do pierwszego z nich należą te nieliczne, w których wciąż trwa tendencja wzrostowa i jedynie nieznacznie została ona zachwiana. Głównymi przedstawicielami tej grupy są woj. małopolskie oraz pomorskie. Należą do niej również woj. śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie" - czytamy w raporcie.

Większość województw, na czele z mazowieckim i łódzkim, zalicza się do grupy, w której wyraźny spadek ofert pracy został odrobiony w sezonie wakacyjnym po głębokich spadkach. Tam liczba publikowanych przez przedsiębiorców ofert pracy ponownie wzrosła i nie był to wzrost spowodowany jedynie czynnikami sezonowymi.

"Trzecia grupa regionów charakteryzuje się spadkiem, po którym nie nastąpił do tej pory wzrost. Należą do niej woj. zachodniopomorskie, lubuskie i podkarpackie" - podano także.

Z badania wynika, że w sierpniu najkorzystniejsze zmiany wystąpiły w przypadku ofert pracy fizycznej oraz ofert pracy dla zawodów usługowych.

"W sierpniu szczególnie widoczne było ograniczenie liczby ofert w transporcie, po długo obserwowanym ich rozkwicie. Jednak jest to na razie pierwsza taka zmiana i niekoniecznie musi przerodzić się ona w trwalszą tendencję. Ostry spadek obserwujemy w sierpniu w branży pielęgnacji zdrowia i urody" - czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)

Wiadomości
Cła na leki i miedź w centrum globalnych napięć

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydowanie zaostrzył retorykę w zakresie polityki handlowej, zapowiadając brak dalszych przesunięć terminu wdrożenia ceł wobec ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...