Na kwietniowym posiedzeniu Bank Japonii (BoJ) zdecydował się na rozpoczęcie nielimitowanych zakupów aktywów, wydłużając jednocześnie średni termin zapadalności posiadanych przez siebie obligacji z 3 lat do 7 lat. Inną rewolucją jest odejście od ustalania stopy procentowej.
Bank Japonii będzie kupował miesięcznie aktywa o wartości 7 bln jenów (74,6 mld USD). Oznacza to przyspieszenie zatwierdzonego na styczniowym posiedzeniu programu nielimitowanych zakupów aktywów, który to program miał pierwotnie wystartować z początkiem 2014 roku.
BoJ w ciągu 2 lat planuje dwukrotnie zwiększyć ilość kupowanych akcji i obligacji, zapowiadając zakupy nawet 40-letnich obligacji. Zobowiązał się też do zakupów ryzykownych aktywów (np. fundusze ETF).
Inną rewolucją jest odejście w polityce monetarnej od ustalania stopy procentowej na rzecz kontroli bazy monetarnej. Japoński bank centralny będzie przeprowadzał operacje tak, żeby baza monetarna rosła w rocznym tempie 60-70 bln jenów.
Bank centralny utrzymał też 2% cel inflacyjny i zadeklarował prowadzenie luźnej polityki monetarnej aż do osiągnięcia tego celu.
Decyzja BoJ wywołała silną reakcję rynku walutowego. Kurs EUR/JPY wzrósł z 119,35 do 121,28 jenów, natomiast USD/JPY skoczył z 92,90 do 94,47 jenów.
Na godzinę 09:15 zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem nowego prezesa BoJ Haruhiko Kurody.
Czytaj także: