Indeks instytutu ZEW (Niemcy)

Sortuj: Pobierz grafikę

Pokaż prognozy

Indeks instytutu ZEW publikowany jest przez Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung (Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką) z siedzibą w Mannheim. Obrazuje on nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech.

Indeks ZEW publikowany jest od 1991 roku. Powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Oceniają oni jak w najbliższych sześciu miesiącach będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza w Niemczech (jednocześnie odpowiadają na pytania dotyczące oceny sytuacji w Strefie Euro, USA, Japonii, Francji i Włoszech). Jego wartość wyraża różnicę pomiędzy pozytywnymi, a negatywnymi oczekiwaniami. Może się ona wahać w przedziale do -100 do +100 pkt.

Indeks instytutu ZEW nie wywołuje na rynkach finansowych tak dużych emocji jak indeks klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo. Zainteresowanie tym indeksem w zasadzie wywodzi się z tego drugiego indeksu i rośnie w momencie, gdy zmiany obu wskaźników są ze sobą skorelowane.

Raport publikowany jest raz w miesiącu, w drugi lub trzeci wtorek miesiąca.

Ostatnie publikacje
Data publikacji Aktualna Poprzednia
10 listopada 2020 39,0 56,1
8 grudnia 2020 55,0 39,0
19 stycznia 2021 61,8 55,0
Następna publikacja
Data publikacji wtorek 16 lutego 2021