Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 1,9% r/r w I kw. 2024 r. wobec 1% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.
"Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w I kwartale 2024 r. zwiększył realnie się o 1,9% rok do roku wobec spadku o 0,4% w analogicznym okresie 2023 r." - czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy na I kw. wynosił 1,8% wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo.
"W I kwartale 2024 r. dynamika realnego PKB wyrównanego sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększyła się o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i była wyższa niż przed rokiem o 1,3%" - czytamy dalej.
Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za I kwartał 2024 r., który zostanie opublikowany 3 czerwca 2024 r., pdoał też Urząd.
(ISBnews)