Grupa Azoty, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins, Orlen, Hyundai Engineering (HEC) oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowę o współpracę i stabilizację w ramach realizacji projektu Polimery Police, podała Grupa Azoty. Umowa określa zasady współpracy pomiędzy stronami w okresie od dnia jej wejścia w życie (tj. od 19 grudnia 2024 r.) do 31 marca 2025 r. lub do daty wcześniejszej, w przypadku wystąpienia określonych w umowie zdarzeń.
"Zawarcie umowy o współpracy jest równoznaczne z wejściem w kolejny etap rozmów pomiędzy Grupą Azoty a Orlen. Grupa Azoty i Orlen potwierdziły tym samym chęć prowadzenia dalszej analizy opcji strategicznych w ramach Listu Intencyjnego z września br. dotyczących Grupy Azoty Polyolefins" - czytamy w komunikacie.
Umowa obowiązuje do 31 marca 2025 roku lub do daty wcześniejszej, w przypadku wystąpienia określonych w umowie zdarzeń.
"Podpisana umowa to kolejny, ważny krok w rozmowach z Orlenem. Po trzech miesiącach analiz ustaliliśmy wspólne priorytety, które koncentrują się wokół Projektu Polimery Police. W ramach zawartej umowy będziemy dążyć do określenia konkretnych warunków potencjalnej współpracy w obszarze Polimerów, a w tych działaniach ważny jest dla nas również konstruktywny dialog z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation" - powiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz, cytowany w materiale.
Zgodnie z podpisaną umową, Grupa Azoty Polyolefins oraz HEC zobowiązali się, że w okresie trwania umowy nie odstąpią od umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police.
"Grupa Azoty Polyolefins w tym okresie nie będzie wykonywać niektórych ze swoich uprawnień względem HEC, przysługujących jej na mocy umowy EPC, w tym, między innymi nie naliczy wobec HEC kar umownych za opóźnienie w realizacji umowy EPC oraz nie skorzysta z zabezpieczeń (gwarancji należytego wykonania) ustanowionych w związku z realizacją Umowy EPC. Zgodnie z umową, HEC zobowiązał się m.in., że odroczy płatność faktur wskazanych w umowie dotyczących prac zrealizowanych przez HEC w wykonaniu umowy EPC oraz wszelkich innych faktur, które mogłyby zostać wystawione w okresie trwania umowy. HEC zobowiązał się również do przedłużenia okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania Umowy EPC wskazanych w treści umowy" - czytamy dalej.
Dotychczas obowiązujący list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty a Orlenem wygasa z końcem grudnia br.
Jak informowano wcześniej, w ramach listu intencyjnego analizowane miały być opcje strategiczne celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
(ISBnews)