Pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi w II kw. 2025 r., ocenia bank Goldman Sachs, podtrzymując swoją prognozę.
"To, co sprawia, że dzisiejsza zmiana wytycznych jest zaskakująca, to fakt, że Glapiński spędził większość minionego roku, argumentując za przedłużeniem mrożenia [cen] i wskazując, że nieprzedłużenie byłoby jastrzębim posunięciem dla NBP, gdyż groziłoby destabilizacją oczekiwań inflacyjnych. W związku z tym wykorzystanie decyzji o przedłużeniu mrożenia jako powodu dla bardziej jastrzębiego nastawienia w polityce pieniężnej jest bezpośrednio sprzeczne z przesłaniem, które przekazywał prezes" - czytamy w komentarzu banku.
"Zmiana wytycznych następuje po szeregu znaczących zmian w poprzednich miesiącach. W lipcu jego wytyczne stały się znacznie bardziej jastrzębie, wskazując, że do 2026 r. nie będzie obniżek stóp procentowych do 2026 roku. Następnie zasugerował, że jego komentarze zostały źle zinterpretowane, po czym w październiku stał się bardziej gołębi, a w listopadzie jeszcze bardziej gołębi. Biorąc pod uwagę nasze stosunkowo gołębie poglądy na perspektywy inflacji i ścieżkę stóp procentowych EBC EBC, nadal prognozujemy kolejną obniżkę w II kw. 2025" - czytamy dalej.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński wskazał, że przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje - na 2026 r.
Według jego szacunków, przywrócenie od lipca 2025 r. opłaty mocowej podwyższy inflację konsumencką o 0,4 pkt proc., a zakładane na październik 2025 r. odejście od mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych - o 0,7 pkt proc.
(ISBnews)