Dzień z EBC i inflacją z USA

Aktualności

W kalendarzu makroekonomicznym pojawił się dziś zestaw wydarzeń dużego kalibru: decyzja i konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja danych o inflacji w USA, może ona sięgnąć blisko 5 proc.

Europejski Bank Centralny ma utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie i pozostawić tempo awaryjnego skupu obligacji również na niezmienionym poziomie, nawet jeśli decydenci uznają poprawę perspektyw wzrostu dzięki trwającym wysiłkom na rzecz ponownego otwarcia gospodarki i szybkiemu tempu szczepień COVID. 

Bank zwiększył tempo skupu obligacji na początku tego roku, ale ostatni spadek kosztów pożyczek w strefie euro zmniejszył potrzebę stosowania tak agresywnych bodźców. W zeszłym miesiącu prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że jest o wiele za wcześnie, by dyskutować o ograniczaniu PEPP o wartości 1,85 bln euro, podczas gdy członek zarządu Fabio Panetta odrzucił jakiekolwiek ograniczenie awaryjnego skupu obligacji. Może być to związane z tym, że bankierzy centralni nadal uważają aktualne ożywienie w gospodarce za niezbyt stabilne i z dużą ilością potencjalnych zagrożeń dla jego trwałości.

Europejskie akcje notowane są dziś przed południem dość płasko, co trwa już drugą sesję z rzędu, jako że inwestorzy pozostali ostrożni przed dzisiejszą publikacją oświadczenia polityki monetarnej EBC i raportu o cenach konsumpcyjnych w USA za maj. 

Kluczowe dane o inflacji CPI w USA będą uważnie obserwowane. Mogą bowiem wyjaśnić, kiedy Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie środków wsparcia gospodarczego. Fed zmaga się także z rekordową nadpłynnością na rynku i musi codziennie ją ściągać w ramach operacji reverse repo. To pokazuje, że tak potężna stymulacja może już nie być konieczna, zwłaszcza że inflacja prawdopodobnie osiągnie już swój szczyt w danych za maj w tym cyklu.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wynosiła w czwartek 1,48 proc., oscylując wokół poziomu, którego nie udało się osiągnąć od 3 miesięcy, co może wynikać z tego, że aukcja 10-letnich obligacji o wartości 38 mld USD spotkała się w środę z silnym popytem, a stosunek ofert do podaży wyniósł 2,58, co jest najwyższym wynikiem od roku. We wtorek aukcja trzyletnich obligacji o wartości 58 mld USD również cieszyła się dużym popytem, a rentowność wyniosła 0,325 proc..

Dzisiejsze wydarzenia mogą być kluczowe zarówno dla euro, jak i dla amerykańskiego dolara, kurs pary EUR/USD nadal znajduje się na bardzo wysokich poziomach, a także dla indeksów giełdowych, które konsolidują się przy historycznych szczytach.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)  

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Wiadomości
Glapiński przeciwny sygnalnej podwyżce stóp; istotna będzie projekcja NBP z lipca

Sygnalna podwyżka stóp procentowych nie byłaby skuteczna i nie zwiększałaby wiarygodności prowadzenia polityki pieniężnej, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) ...

EBC podwyższył prognozę wzrostu PKB strefy euro o 0,6 pkt do 4,6% na 2021 rok

Europejski Bank Centralny (EBC) podwyższył prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2021 r. do 4,6% z 4% oczekiwanych w marcu ...

EBC utrzymał stopy bez zmian, nadal przyspieszone zakupy w ramach PEPP

Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, poinformował bank. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu ...

RPP:Polityka pien. stabilizuje CPI na poziomie zgodnym z celem w średnim okresie

Prowadzona polityka pieniężna stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem banku centralnego w średnim okresie, stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP). "Reakcja ...

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł m/m do rekordowego poziomu 57,2 pkt w maju

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 57,2 pkt w maju 2021 r. z 53,7 pkt zanotowanych ...

GUS: PKB spadł o 0,9% r/r w I kw. 2021 wg II szacunku wobec 1,2% wg I szacunku

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł o 0,9% r/r w I kw. 2021 r. wobec ...