Polska zamierza przyspieszyć działania na forum europejskim podczas swojej prezydencji w Radzie UE w I poł. 2025 r., a główne priorytety obejmą bezpieczeństwo oraz podniesienie konkurencyjności europejskiej gospodarki, poinformował minister finansów Andrzej Domański, który będzie w tym okresie stał na czele Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Podkreśli, że dla realizacji wszystkich unijnych polityk niezbędny jest powrót gospodarki wspólnoty na ścieżkę wzrostu.
ECOFIN odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady ECOFIN zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też właściwi komisarze europejscy. Jak poinformował Domański, w czasie polskiej prezydencji zaplanowano sześć posiedzeń ECOFIN.
"Oczekiwania, które są postawione przed naszą prezydencją są, myślę, dosyć wysokie. Po sześciu miesiącach prezydencji węgierskiej jest wyraźna potrzeba przyspieszenia. I my będziemy, jako prezydencja, moderować dyskusję w sposób obiektywny, ale jednocześnie bardzo aktywny. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej, sytuacja gospodarcza w niektórych państwach członkowskich, wymaga zdecydowanych działań. Jako rada ECOFIN będziemy taką dyskusję, prowadzącą do działań, moderować" - powiedział Domański podczas spotkania z dziennikarzami.
"Priorytety Ministerstwa Finansów w trakcie najbliższych miesięcy to oczywiście przede wszystkim - projekt numer 1 - to będzie bezpieczeństwo. […] Będziemy dyskutować o zwiększeniu wysiłku na poziomie Unii Europejskiej, zwiększeniu zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego, rozwoju technologicznego oraz innowacyjności. To niezwykle istotne, abyśmy budowali silny europejski przemysł obronny, bazujący na najnowocześniejszych technologiach" - dodał minister.
W trakcie ostatnich tygodni ten temat przewija się praktycznie we wszystkich dyskusjach z ministrami finansów i na różnych formatach europejskich, podkreślił.
"Przy każdej okazji podkreślamy, że jest potrzeba większej solidarności w obszarze finansowania obrony. Bezpieczeństwo to wspólne [przedsięwzięcie], dlatego wymaga ono również wspólnych odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej i Polska będzie właśnie taką dyskusję o finansowaniu wysiłku obronnego aktywnie moderować. W ramach kwietniowego posiedzenia ECOFIN ten temat będzie tematem wiodącym posiedzenia w Warszawie" - zadeklarował Domański.
Drugim kluczowym tematem jest podniesienie konkurencyjności europejskiej gospodarki, wskazał także minister.
"Patrząc na dane, które płyną do nas przede wszystkim z państw euro, europejska gospodarka potrzebuje bardzo radykalnego zabezpieczenia. Europejska gospodarka potrzebuje, po pierwsze, w naszym przekonaniu radykalnego uproszczenia i deregulacji. Wciąż wiele europejskich firm mierzy się z takim wyraźnym przeciążeniem regulacyjnym" - powiedział Domański.
Jak podkreślił, dostęp do finansowania stanowi przeszkodę w rozwoju wielu europejskich firm. Dyskusje obejmą także kwestie regulacji rynku finansowego, kapitałowego, a także reformy projektu celnego Unii Europejskiej.
"Czas, aby europejska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu, bo bez wzrostu gospodarczego w ramach transformacji energetycznej, nie będzie polityki wspólności, nie będzie wspólnej polityki, wspólnych narzędzi dotyczących finansowania obrony. Wszystkie polityki wymagają wzrostu gospodarczego, tego, by gospodarki rosły wyraźnie szybciej" - podsumował minister.
W ub. tygodniu rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie Unia Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Hasłem prezydencji jest motto: "Bezpieczeństwo, Europo!".
Rada Unii Europejskiej, składająca się z ministrów z 27 państw członkowskich, jest kluczowym organem decyzyjnym UE. Polska, jako przewodniczący, będzie odpowiedzialna za koordynację prac Rady oraz reprezentowanie UE w relacjach z innymi instytucjami i krajami.
(ISBnews)