Kolejne obniżki stóp procentowych, po majowym dostosowaniu poziomu stóp o 50 pb, mogą nastąpić w lipcu i wrześniu po 25 pb, szacują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, kolejnym przełomowym momentem, dającym przestrzeń do obniżek stóp procentowych w lipcu, będzie spadek inflacji konsumenckiej CPI do ok. 3,5%.
"Ostrożny przekaz prezesa Glapińskiego podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej nie był dla nas zaskoczeniem, w tym podkreślenie: - charakteru 'dostosowania' bieżących stóp, a nie początku cyklu, - zależności kolejnych decyzji od napływających danych, - utrzymujących się ryzyk dla inflacji, - preferencji dla kolejnych obniżek rzędu 25 pkt. baz.; - niskiego prawdopodobieństwa obniżki stóp w czerwcu oraz wskazanie, że RPP jako termin ewentualnej kolejnej obniżki stóp bierze pod uwagę lipiec lub wrzesień. Ten przekaz wpisuje się w nasz bazowy scenariusz kolejnych obniżek stóp w lipcu i we wrześniu (po 25 pkt. baz.)" - czytamy w "Komentarzu Tygodniowym" banku.
W lipcu czynnikiem sprzyjającym obniżce stóp będzie przełamanie przez lipcową inflację kolejnej psychologicznej granicy 4% (spadek w okolice 3,5%) oraz projekcja inflacyjna wskazująca na spadek inflacji do celu NBP w perspektywie projekcji pomimo poluzowania polityki monetarnej, podano także.
W ub. tygodniu RPP obniżyła - zgodnie z oczekiwaniami - stopy procentowe o 50 pb, do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział później podczas konferencji prasowej, że dalsze decyzje Rady - czy podejmowane od lipca, czy od jesieni, będą polegały na fine tuningu, najchętniej po 0,25 pkt proc.
(ISBnews)