Tusk: Proces deregulacji nie jest jednorazowy, będziemy go kontynuować

Aktualności

Proces legislacyjny wdrażający deregulację będzie kontynuowany, poinformował premier Donald Tusk. Zaznaczył, że deregulacja może być "kolejnym silnikiem wzrostu, w tym wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki".

"Deregulacja to jest w krótkim okresie największa zmiana ustrojowa od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym nie ma słowa przesady. My naprawdę każdego dnia, każdego tygodnia, zmieniamy ustrój, wspólnie z wami - zmieniamy całą filozofię i ustrój gospodarczo-społeczny w Polsce" - powiedział Tusk podczas wydarzenia "Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie".

Premier wskazał, że podjęte wyzwanie deregulacji "to nie jest jednorazowe zadanie; deregulacja to jedna z największych rezerw, która może być kolejnym silnikiem wzrostu, w tym wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i która nie wymaga gigantycznych inwestycji".

Premier wskazał na potrzebę rozszerzenia działań deregulacyjnych w Europie.

"Szukam cały czas sojuszników [planuje spotkanie z premierem Holandii], aby ten impet deregulacyjny, który zaczęliśmy w Europie w czasie prezydencji, nie wygasł. [...] Umawiamy się nie tylko na kontynuowanie deregulacji, ale też na spełnianie marzenia Polaków od wielu pokoleń, że Polska stanie się autentyczną, naprawdę nowoczesną potęgą wśród największych potęg świata" - powiedział Tusk.

Obecny na wydarzeniu prezes Inpost Rafał Brzoska ocenił, że deregulacja jako stały projekt wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki.

"Bardzo cieszę się z tych zapowiedzi pana premiera, że również rząd widzi potrzebę kontynuacji tego projektu. Wydaje mi się, że powinna być i przyświecać nam naczelna zasada, jeżeli udało nam się choć raz coś poprawić, co wydawało się na początku nie do poprawienia, to nie mamy już wytłumaczenia, że nam się nie uda w innych przypadkach" - powiedział Brzoska.

"Mamy do czynienia z potrzebą [deregulacji] i to nie jest potrzeba chwili. To powinien być stały projekt. Projekt, który ma szansę, uwierzcie mi państwo, pchnąć naszą nie tylko gospodarkę, ale nasz kraj do przodu, w starciu zwłaszcza z tymi, którzy tej potrzeby dzisiaj nie widzą. Bardzo się cieszę z deklaracji szukania sojuszników" - dodał.

Brzoska wskazał, że Polska powinna "bardzo mocno na agendzie postawić tą sprawę [deregulacji]".

"Mogę od razu powiedzieć, panie premierze, że nowy rząd w Rumunii jest bardzo otwarty na lekcje, które nam udało się odrobić i na pewno będzie sojusznikiem, aby bardzo mocno 'dociskać' Brukselę w zakresie deregulacji. Dlaczego? Ponieważ urzędnicy w Brukseli sami się nie zderegulują. I to jest rola również nasza jako wyznacznika tak naprawdę polityki w Unii Europejskiej, by bardzo mocno na agendzie postawić tę sprawę. Bez kompleksów, ponieważ już dzisiaj mamy przykłady, że nam się udało. I dokładnie tej samej retoryki możemy używać w zbijaniu argumentów, że coś jest niemożliwe. Pokazujemy, że w Polsce się udało" - powiedział Brzoska.

Rada Ministrów w marcu br. przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację, przedłożoną przez szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Macieja Berka, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Berek stanął na czele specjalnego zespołu ds. deregulacji, który powołano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wcześniej premier wyznaczył prezesowi InPost Rafałowi Brzosce zadanie przewodzenia zespołowi odpowiedzialnemu za przygotowanie propozycji deregulacyjnych. Rafał Brzoska w lutym poinformował, że powstała społeczna inicjatywa deregulacyjną "sprawdzaMY", w której każdy może zgłosić swój pomysł. Zapowiedział, że m.in. zostaną poddane analizie krytycznie projekty cyfryzacji w sądownictwie, służbie zdrowia. Specjalny zespół ekspertów miał się także zająć uregulowaniami w kwestii AI.

(ISBnews)

Wiadomości
Kightley z NBP: Udział złota w rezerwach FX jest ustalony na nieco więcej niż 515,5 ton

Udział złota w rezerwach walutowych został ustalony na nieco więcej niż 515,5 ton, poinformowała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...