Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., a bilans ryzyk dla wzrostu PKB przechyla się w dół w br. głównie przez politykę handlową USA, ocenia ING Bank Śląski.
"Początek 2025 nie wypadł zbyt okazale w polskiej gospodarce. Roczne tempa wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej pogorszyły się w I kw. 2025 w porównaniu do IV kw. 2024, a poprawę odnotowano jedynie w budownictwie, które wydobywa się z głębokiej zapaści. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że w I kw. 2025 wzrost PKB był niższy niż 3,4%r/r odnotowane w IV kw. 2024. Obraz kondycji gospodarki nie wskazuje na ryzyko pro-inflacyjnego boomu, a bilans ryzyk dla wzrostu PKB przechyla się w dół, m.in. z uwagi na niepewność związaną z amerykańską polityką handlową prowadzącej do spadku międzynarodowej wymiany handlowej" - czytamy w komentarzu banku do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o sprzedaży detalicznej w marcu br.
Podkreślono, że o ile na marcu ciążył efekt późniejszej Wielkanocy w br. w przypadku żywności, kategoria sprzedaży dóbr trwałego użytku zanotowała dwucyfrowe wzrosty sprzedaży: w przypadku samochodów (+18,4% r/r) oraz mebli, RTV i AGD (+12,9% r/r).
Oceniając cały zestaw danych w marcu, podkreślono, że hamuje dynamika płac w przedsiębiorstwach, a wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w IV kw. 2025 jest mało prawdopodobny.
"W takim otoczeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej złagodzi politykę pieniężną już maju, a decydenci będą się spierali, czy pierwsza obniżka stóp powinna wynieść 25 pb czy 50 pb. W naszej ocenie, bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz, a do końca roku stopy mogą zostać obniżone o 125 pb" - podsumowano.
Według GUS, sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 0,3% r/r w marcu 2025 r. wobec konsensusu +0,3% r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 14,3%. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 2,5% r/r w marcu 2025 r. wobec konsensusu +3,7% r/r. Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 1,1% r/r w marcu br. wobec konsensusu +5,6% r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 17,6%.
W ubiegłym tygodniu GUS zrewidował dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (niewyrównanego sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) w II kw. ub.r. o 0,1 pkt proc. w górę do 2,2%, w II kw. pozostawił bez zmian na poziomie 3,2%, w III kw. podwyższył o 0,1 pkt proc. do 2,8% i w IV kw. - o 0,2 pkt proc. do 3,4%.
(ISBnews)