Niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadniły dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
"Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" - czytamy w komunikacie.
Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek, zaznaczył bank centralny.
"Perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej" - czytamy dalej.
Dzisiaj Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o 0,5 punktu procentowego, tj. do poziomu 5,25%. Jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:
stopa lombardowa 5,75%;
stopa depozytowa 4,75%;
stopa redyskontowa weksli 5,30%;
stopa dyskontowa weksli 5,35%.
Na czwartek, 8 maja br., na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
(ISBnews)