Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza mają porozumienie ws. produkcji biometanu

Aktualności

Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) podpisały porozumienie obejmujące m.in. budowę instalacji do produkcji biometanu, podał Orlen. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, a także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz poprawy stabilności sytemu energetycznego, podkreślono.

"Produkcja biometanu to idealny przykład gospodarki cyrkularnej, gdzie odpad staje się paliwem i przynosi realne korzyści na poziomie gospodarki nie tylko lokalnej, ale również krajowej. Biometan, stanowiący niskoemisyjną alternatywę dla gazu ziemnego, odgrywa ważną rolę w procesie transformacji energetycznej, przyczyniając się m.in. do dekarbonizacji transportu. Współpraca z Krajową Grupą Spożywczą, producentem o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, to kolejny, bardzo ważny krok w realizacji celów strategicznych Grupy Orlen" - powiedział dyrektor wykonawczy ds. handlu gazem Grzegorz Bujnowski, cytowany w komunikacie.

Porozumienie podpisane przez Orlen i KGS obejmuje współpracę w optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów, w tym odpadów rolniczych i poprodukcyjnych oraz zabezpieczenie areałów do nawożenia pofermentem - produktem pochodzącym z biogazowni rolniczych.

Partnerzy chcą także wspólnie rozwinąć produkcję biometanu. Pierwszym krokiem na tej drodze będzie identyfikacja miejsc potencjalnie odpowiednich dla budowy instalacji do produkcji tego paliwa. Najpierw przenalizowane zostaną grunty należące do KGS, ale spółki nie wykluczają innych lokalizacji, które będą odpowiednie do realizacji inwestycji. Orlen i KGS będą również współpracować przy produkcji i dystrybucji biometanu, w tym pozyskaniu wymaganych zgód administracyjnych i odpowiednich certyfikatów, potwierdzających pochodzenie wytworzonego paliwa, podano także.

Grupa Orlen wzmacnia pozycję regionalnego lidera w obszarze paliw alternatywnych, realizując szereg inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, bioetanolu i biometanu. W perspektywie do 2035 r. Orlen będzie wykorzystywał na realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego do 0,24 mld m3 biometanu rocznie. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki budowie własnych instalacji biometanowych oraz realizowanych w ramach joint venture, a także poprzez zakup biometanu w ramach tzw. umów off take, przypomniano w materiale.

"Grupa Orlen, poprzez spółkę PGNiG BioEvolution, buduje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie) pierwszą w Polsce biometanownię z modułem bioLNG. Inwestycja umożliwi produkcję ponad 7 mln m3 biometanu rocznie, który zostanie przekształcony w paliwo dla pojazdów ciężarowych. Ponadto koncern posiada 3 biogazownie - w gminach Konopnica (woj. łódzkie), Buczek (woj. kujawsko-pomorskie) oraz miejscowości Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie)" - czytamy dalej.

Krajowa Grupa Spożywcza to największy państwowy podmiot w sektorze rolno-spożywczym w Polsce, dysponujący dużym potencjałem w zakresie substratów, a także gruntów rolnych w różnych lokalizacjach kraju, które gwarantują wykorzystanie pofermentu na cele nawozowe. Misją KGS jest wsparcie polskiego rolnictwa poprzez integrację sektora produkcji i przetwórstwa rolnego oraz poprawę konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Grupy Lotos i PGNiG oraz większościowego pakietu Grupy Energa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)

Wiadomości
NBP: Saldo na rachunku C/A to -1 740 mln euro w maju, konsensus: -785 mln euro

Na rachunku obrotów bieżących zanotowano deficyt w wysokości 1 740 mln euro w maju 2025 r. wobec 596 mln euro ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...