Kochalski z RPP: Inflacja konsumencka może spaść do 2,7-2,8% r/r w lipcu - wywiad

Aktualności

Procesy dezinflacyjne w miesiącach wakacyjnych pogłębią się, a inflacja konsumencka CPI, zakładam, może wynieść 2,7-2,8% w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski.

"W porównaniu z projekcją marcową ścieżka inflacji w projekcji lipcowej jest dużo korzystniejsza. W miesiącach wakacyjnych będziemy jeszcze mieli wyraźnie korzystniejsze odczyty inflacji" - powiedział Kochalski w rozmowie z ISBnews. 

Jego ostrożny szacunek inflacji CPI wskazuje odczyt poniżej 3% r/r. 

"W szacunku bardziej ostrożnym - inflacja CPI w lipcu wyniesie poniżej 3% r/r, ale idąc dalej - mógłbym powiedzieć, bardziej optymistycznie i ryzykownie - między 3% a nawet 2,5% - czyli ok. 2,7-2,8%, zakładam, możemy zobaczyć poziom inflacji CPI w lipcu" - powiedział członek RPP.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu br. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.

Jak wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), bilans czynników niepewności dla dynamiki inflacji CPI w horyzoncie projekcji jest zbliżony do symetrycznego. Inflacja konsumencka CPI wyniesie średnio - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - 3,9% r/r w br., 3,1% w 2026 r. i 2,4% w 2027 r.

W III kw. 2025 r. inflacja konsumencka wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - 2,9%, - w IV kw. - 3,6%. W 2026 r. będzie to odpowiednio - w kolejnych kwartałach: 3,5%, 3,2%, 3,1% i 2,7%, zaś w 2027 r.: 2,6%, 2,5%, 2,3% i 2,1%.

NBP podał też, że istotnym czynnikiem, który może mieć potencjalnie bardzo duży wpływ na ścieżkę cen energii i inflacji CPI w 2027 r., jest planowane rozszerzenie systemu handlu emisjami CO2 w państwach członkowskich UE na nowe sektory, tj. transport drogowy i budownictwo (EU ETS2).

Jak napisał bank centralny, "gdyby założyć pełne przełożenie cen uprawnień do emisji na ceny paliw, wówczas wzrost kosztów emisji tony CO2 o 10 zł przyczyniłby się bezpośrednio do podniesienia inflacji CPI o 0,08 pkt proc.".

Inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - 3,4% r/r w br., 3,2% w 2026 r. i 2,6% w 2027 r., podał też NBP.

Renata Oljasz

(ISBnews)

Wiadomości
NBP: Za podwyżką stóp proc. o 250 pb w czerwcu w RPP głosowała J. Tyrowicz

Złożony podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 250 pb nie uzyskał większości głosów, ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...