02:06 | GMT: 00:06 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
19.03.18 12:10

W tym tygodniu uwaga rynków powinna koncentrować się na posiedzeniach banków centralnych. Poznamy decyzję FOMC odnośnie stóp procentowych oraz najnowsze projekcje makroekonomiczne dotyczące wzrostu gospodarczego, inflacji i  poziomu kosztu pieniądza w przyszłości. Zgodnie z konsensusem rynkowym najprawdopodobniej po raz pierwszy pod przewodnictwem Jerome Powell’a stopy procentowe w USA wzrosną o 25 pb. Komunikat będzie monitorowany pod kątem ewentualnych zmian w przekazie, jednakże najprawdopodobniej potwierdzona zostanie dobra kondycja amerykańskiej gospodarki i chęć do dalszej stopniowej normalizacji polityki pieniężnej. Piątkowe dane ujawniły, że produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 1,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanych 0,3% m/m, natomiast wstępny odczyt wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów  Uniwersytetu Michigan wzrósł do 102 pkt. z 99,7 pkt., co dobrze wróży perspektywom gospodarki USA. O parametrach polityki monetarnej będzie decydował także Bank Anglii. Co prawda nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, jednakże kluczowe będą wszelkie frazy pozwalające przesądzić na ile prawdopodobne jest zaostrzenie polityki pieniężnej w maju. Bieżący tydzień obfituje także w dane z gospodarki brytyjskiej, gdzie poznamy zarówno inflację PPI, CPI, sprzedaż detaliczną i publiakcje z tamtejszego rynku pracy.

Dzisiejsze dane z Polski wskazywały na spowolnienie produkcji przemysłowej, która wzrosła o 7,4% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego wzrostu o 8,1% r/r. W ujęciu miesięcznym produkcja spadła o 2,2% m/m. Wzrost produkcji budowlano-montażowej w lutym utrzymał się  na wysokim poziomie.  W kolejnych dniach poznamy także sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia. Wsparciem dla konsumpcji prywatnej pozostają rosnące Publikowane w ostatnim czasie dane z krajowej gospodarki mogą jednak umacniać rynki w przekonaniu, że nie ma potrzeby szybkich podwyżek stóp procentowych. Inflacja bazowa CPI wyhamowała w lutym do 0,8% z 1,0% r/r. EUR/PLN oraz USD/PLN oscylują w rejonie lokalnych szczytów. W zeszłym tygodniu sentyment do złotego była słaby a oczekiwania na podwyżki stóp procentowych USA mogą skutecznie ograniczać pole do umocnienia PLN.

USD/PLN

USD/PLN utrzymuje się tuż poniżej oporu w postaci maksimum lokalnego z 1.III. na poziomie 3,4450 oraz 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Nieco powyżej geometryczny opór wyznacza 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 3,6941. W przypadku przełamania strefy oporu w rejonie 3,4450-3,4530 para otworzy sobie drogę do dalszych wzrostów w okolice 3,5150 w średnim terminie.  Najbliższe wsparcie wyznacza okrągły poziom 3,4000.

GBP/USD

GBP/USD testował ostatnio od góry linię trendu. Notowaniom udało się powrócić powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali H4 (50-,100- i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia sprzyjało wzrostom. Dziś GBP silnie zyskuje na wartości względem USD, co ma związek z oczekiwaniami na pozytywne rezultaty rozmów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanii, które mogą zostać ogłoszone podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Para obecnie może kierować się w rejon geometrycznego oporu na poziomie 1,4100 w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 1,4344.


Autor: Anna Wrzesińska