19:13 | GMT: 17:13 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
09.11.16 12:00

W nocy, Amerykanie głosowali w sprawie obsadzenia najważniejszej pozycji politycznej na świecie – prezydenta USA. Zdecydowali się na zmianę. Zmianę, która, według nas, ma mniej wspólnego z samym Trumpem lub jego przeciwniczką Clinton, a bardziej z rozczarowaniem dotychczasową umową społeczną. Do głosu dochodzi generacja urodzona około 1989 roku, która żyła do teraz w rzeczywistości opartej na globalizacji i wolnym handlu. Zdecydowała się ona wystąpić przeciwko tym wartościom, a jedynym kandydatem w wyborach w USA, który popierał takie działania, był Trump.

Nie wydaję mi się, abyśmy musieli obawiać się Trumpa jako polityka nowego formatu. Jestem zdania, że każda generacja dochodzi w pewnym momencie do momentu, w którym potrzebuje zmiany. Musi poczuć i sprawdzić na własnej skórze to, czego nie potrzebuje, aby zrozumieć, co jest tak naprawdę potrzebne. Postrzegam obecne wydarzenia jako swego rodzaju przerwę w dotychczasowym kierunku działań. Gdy zaś odbędą się za dwa lata wybory w połowie kadencji, możemy być świadkami ponownego zwrotu w stronę globalizacji i wolnego handlu, ponieważ – koniec końców – właśnie te wartości tworzą lepsze społeczeństwo.

W nadchodzącym czasie należy spodziewać się nasilonych wahań na rynkach, ale sytuacja nie jest tak zła, na jaką wygląda. Nie ze względu na Trumpa, ale na fakt, że w końcu dochodzi do tak potrzebnych zmian.

 

Steen Jakobsen, główny ekonomista i dyrektor ds. Inwestycji, Saxo Bank

Wtorek, 21 maja 2019
01:00 USA Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)
03:30 Australia Protokół z posiedzenia RBA maj
04:15 Australia Wystąpienie publiczne szefa RBA (Philip Lowe)
10:00 Polska Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie kwiecień
10:15 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Pentti Hakkarainen)
11:00 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Luis de Guindos)
12:00 Wlk. Brytania Wskaźnik zamówień wg CBI maj
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym kwiecień
16:30 Australia Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board marzec
16:45 USA Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)