16:28 | GMT: 14:28 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
07.06.19 10:23

Rynek miał pewien problem z odbiorem wczorajszego posiedzenia EBC. Z jednej strony horyzont forwad guidance został wydłużony o 6 miesięcy do połowy 2020 r., ale z drugiej przedstawione szczegóły TLTRO nie są tak korzystne jak poprzednich tego typu programach, co zmniejsza jego atrakcyjność i przełożyło się na wzrost notowań eurodolara w kierunku 1.13. Na konferencji prasowej po posiedzeniu, mimo dobiegającej kadencji Mario Draghi ponownie starał się jak tylko można, aby wysłać do rynków gołębi przekaz. Choć w opinii Rady Prezesów za wcześnie jest jeszcze na podejmowanie dodatkowych działań, bo perspektywy nie uległy jeszcze znaczącemu pogorszeniu co widać w opublikowanych w dniu wczorajszym nowych prognozach, a wzrosła jedynie niepewność, to jednak EBC gotów jest do podjęcia odpowiednich działań w razie potrzeby. Pojawiła się dyskusja na temat potencjalnego cięcia stóp procentowych czy ponownego wskrzeszenia programu QE, przy czym podkreślano raczej wyższość tego ostatniego rozwiązania. W EBC coraz głośniejsza jest dyskusja nt. negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych i bilansu ryzyk z nim związanych. Wydźwięk wczorajszego posiedzenia jednoznacznie sugeruje, że w sytuacji dalszego pogorszenia aktywności EBC będzie dalej łagodził politykę monetarną, w związku z czym publikowane z Eurolandu dane mogą mieć jeszcze większy wpływ na notowania wspólnej waluty niż dotychczas.

W dniu dzisiejszym uwaga rynków skupiać się będzie na majowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP wskazał na wzrost zatrudnienia jedynie o 27 tys., przy prognozach na poziomie 180 tys. podczas gdy subindeks wskaźnika ISM dla sektora usługowego w maju odbił do 58.1 pkt. z 53.7 pkt., co nie daje jasnych przesłanek wobec dzisiejszych danych, przez co mogą one nieść za sobą spore implikacje dla notowań dolara. Słabsze w ostatnim czasie dane z amerykańskiej gospodarki zrodziły oczekiwania na cięcia stóp procentowych w sytuacji zagrożeń związanych z wojną handlową. Gdyby dzisiejsze odczyty przyniosły rozczarowanie tempem kreacji owych miejsc pracy, dolar mógłby się znaleźć pod dużą presją, a kurs EURUSD wrócić powyżej 1.13. Nie byłaby to również dobra informacja dla rynku akcyjnego. Wydaje się, że wzrost zatrudnienia w okolicach 100 tys. może być już tak odbierany. Po tym jak rynek ponownie zaczął obawiać się o aktywność gospodarczą, a nie o ryzyka związane z podwyżkami stóp procentowych przez Fed, ponownie inwestorzy skupiają się bardziej na danych dotyczących wzrostu zatrudnienia niż dynamiki płac, jak to było chociażby przed rokiem. W przypadku tej ostatniej mediana prognoz rynkowych zakłada stabilizację odczytu na poziomie 3.2% r/r.
                
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A.
 

27.04.16 | 11:00 Złoty ponownie traci 22.02.16 | 16:49 Pogrom funta 22.02.16 | 09:46 Widmo BREXITu nie oddala się 19.02.16 | 10:27 Unijna powtórka z rozrywki 18.02.16 | 09:27 Spotkanie ostatniej szansy
Środa, 12 sierpnia 2020
02:30 Australia Indeks zaufania konsumentów sierpień
03:30 Australia Indeks wynagrodzeń II kw.
04:00 Nowa Zelandia Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych sierpień
04:00 Nowa Zelandia Protokół z posiedzenia RBNZ II kw.
08:00 Wlk. Brytania Miesięczny PKB czerwiec
08:00 Wlk. Brytania Produkt Krajowy Brutto II kw.
08:00 Rumunia Inflacja CPI lipiec
08:00 Rumunia Produkcja przemysłowa s.a. czerwiec
08:00 Wlk. Brytania Bilans handlu zagranicznego czerwiec
08:00 Wlk. Brytania Wyniki produkcji przemysłowej czerwiec