16:27 | GMT: 14:27 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
SII_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
09.10.19 10:59

Sentyment w trakcie wtorkowej sesji na Wall Street pogorszył się po tym jak na rynku pojawiły się informacje, że chińska delegacja planuje krótki pobyt w Waszyngtonie, co wywołało obawy, że nie będzie skora do przedłużenia negocjacji w sytuacji gdyby pojawiła się przestrzeń do znalezienia szerszego porozumienia. Nie wydaje się być to jednak mocnym argumentem, decydującym o przebiegu najbliższych rozmów. Dowodzi jednak o tym jak wrażliwy jest rynek na wszelkie informacje dotyczące najbliższych negocjacji. Dodatkowo w dniu wczorajszym pojawiły się informacje, że Biały Dom prowadzi prace nad ograniczeniem przepływu kapitału do Chin, a wcześniej wpisał na czarną listę kolejne chińskie przedsiębiorstwa, co jeszcze bardziej podnosi temperaturę przed ruszającymi w dniu jutrzejszym rozmowami. W efekcie przecena na Wall Street sięgnęła 1.5%, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 pozostają w okolicy wczorajszych minimów poniżej 2900 pkt. Spór z Chinami dotyczący prześladowania Muzułmanów w jednej z prowincji Państwa Środka nie jest wyciszany, bowiem amerykańska administracja wydała zakaz wizowy dla urzędników wysokiego szczebla, którzy są za to odpowiedzialni. W odpowiedzi strona chińska podjęła kroki przeciwko NBA, wstrzymując emisje meczów, po tym jak manager stowarzyszenia skrytykował działania w Hong Kongu skierowane przeciwko wolności słowa. Dziś rano agencja Reuters poinformowała, że Chiny także planują restrykcje wizowe dla Amerykanów. Dopóki więc nie pojawią się jakiekolwiek pozytywne sygnały przed ruszającymi w dniu jutrzejszym rozmowami, ryzykowne aktywa mogą pozostawać pod presją.

Na rynku walutowym zmienność jest niewielka i mieści się w przedziale 0.2%. Notowania EURUSD wciąż konsolidują się w okolicy 1.10, a para USDJPY w oczekiwaniu na wynik amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych pozostaje w okolicy 107. Mało konstruktywny przebieg wczorajszej rozmowy telefonicznej pomiędzy Johnsonem a Merkel zaciążył na notowaniach szterlinga i sprowadził parę GBPUSD w okolice 1.22. W dalszym ciągu jednak brak większego przełomu w rozmowach. Jerom Powell podczas swojego wczorajszego wystąpienia nie rzucił więcej światła na perspektywę dalszej ścieżki stóp procentowych w USA, przez co uwaga uczestników rynku kieruje się w stronę dzisiejszych minutek z ostatniego posiedzenia Fed oraz jutrzejszych danych o inflacji CPI, które mogą przypieczętować scenariusz październikowej obniżki. Opublikowane w dniu wczorajszym dane o inflacji PPI okazały się negatywnym zaskoczeniem bowiem dynamika cen nieoczekiwanie spadła do 1.4% r/r z 1.8%. Gdyby jutrzejsze dane przyniosły kolejny niższy od prognoz odczyt, to po ostatnich danych ISM wskazujących na pogorszenie koniunktury gospodarczej Fed nie będzie czekał z kolejnymi cięciami kosztu pieniądza.    
    

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A.

04.06.20 | 10:38 EBC sprosta oczekiwaniom? 03.06.20 | 11:34 Jasno określony kierunek 02.06.20 | 11:14 Rajd trwa 01.06.20 | 10:22 Dobry początek tygodnia 29.05.20 | 10:56 Trump znowu wystraszy rynki?
Czwartek, 4 czerwca 2020
03:30 Australia Sprzedaż detaliczna kwiecień
03:30 Australia Bilans handlu zagranicznego kwiecień
08:30 Szwajcaria Inflacja konsumencka maj
09:00 Słowacja Sprzedaż detaliczna kwiecień
09:00 Węgry Sprzedaż detaliczna w.d.a. kwiecień
09:30 Szwecja Produkcja przemysłowa s.a. kwiecień
11:00 Strefa Euro Sprzedaż detaliczna kwiecień
13:30 USA Raport Challengera maj
13:45 Strefa Euro Decyzja ws. stóp procentowych czerwiec
14:30 Strefa Euro Projekcje makroekonomiczne ECB