17:11 | GMT: 15:11 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
10.08.17 10:18

Mimo prób złagodzenia wtorkowej wypowiedzi Donalda Trumpa ws. możliwej militarnej odpowiedzi przez Stany Zjednoczone na groźby Korei Północnej przez amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, który w środę uspokajał, że Amerykanie powinni spać spokojnie podkreślając jednocześnie, że nie wzrosło w ostatnim czasie zagrożenie ze strony północnokoreańskiego reżimu, na rynkach utrzymuje się podwyższony poziom awersji do ryzyka. Złoto wzrosło do najwyższego poziomu od niespełna dwóch miesięcy i kosztuje już prawie 1280 USD za uncję. Sytuacja na rynku akcyjnym również nie prezentuje się najlepiej, a europejskie giełdy otworzyły się pod kreską. Kontrakt terminowy na niemieckiego Daxa cały czas znajduje się w pobliżu dolnego ograniczenia ostatniej konsolidacji powyżej 12100 pkt., a przełamanie tego poziomu może otworzyć spadek w kierunku 12000 pkt. W przypadku kontraktu na S&P 500, znajdujemy się nieco poniżej 2470, a potencjalny zasięg korekty w tym przypadku to poziom 2450 pkt. Cały czas jednak uczestnicy rynku wykorzystują bardziej atrakcyjne cenowo poziomy do zwiększania zaangażowania, co przemawia jednak za kontynuacją wzrostów, szczególnie w przypadku niemieckiego indeksu giełdowego, który powinien być beneficjentem spadków EURUSD.

Opublikowane w dniu wczorajszym dane wskazujące na wzrost jednostkowych kosztów pracy w USA przełożyły się na spadek notowań EURUSD poniżej 1.17. Dziś wróciły jednak powyżej tego poziomu. Po południu poznamy dane o inflacji PPI, które będą postrzegane jako zapowiedź jutrzejszego zdecydowanie ważniejszego odczytu CPI, mającego potencjalnie duży wpływ na notowania amerykańskiej waluty. Tradycyjnie poznamy również tygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych. Okazję wypowiedzieć się na temat polityki monetarnej będzie miał mający stałe prawo głosu Dudley. Uważany na gołębiego przedstawiciela Fed głosujący w 2017 roku Evans z Chicago Fed przyznał wczoraj, że ogłoszenie redukcji bilansu na wrześniowym posiedzeniu jest rozsądne, nawet mimo ostatnich słabszych od oczekiwań danych o inflacji. Przed południem opublikowane zostaną dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, które potencjalnie mogą mieć spory wpływ na notowania funta szterlinga.

Największa reakcja na notowaniach dolara nowozelandzkiego pojawiła się nie po publikacji komunikatu po posiedzeniu, czy konferencji prasowej szefa RBNZ Graema Wheelera, a komentarzach jego zastępcy McDermotta, który zwrócił uwagę, że bank czuje się niekomfortowo z obecnymi poziomami NZD i wprost zasygnalizował, że potrzeba spadku notowań NZD. Jest to pierwszym krokiem w kierunku możliwej interwencji i zmianą w porównaniu do poprzedniej komunikacji. W konsekwencji tych słów notowania NZDUSD spadły o ponad 40 pipsów i znalazły się na najniższym poziomie od niespełna miesiąca poniżej 0.7270. Zmiana retoryki RBNZ rodzi jednak ryzyko dalszej przeceny nowozelandzkiej waluty.

 
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Czwartek, 19 lipca 2018
01:50 Japonia Handel zagraniczny czerwiec
03:30 Australia Sytuacja na rynku pracy czerwiec
08:00 Szwajcaria Bilans handlu zagranicznego czerwiec
09:00 Czechy Inflacja producencka czerwiec
10:30 Wlk. Brytania Wyniki sprzedaży detalicznej czerwiec
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii lipiec
15:00 USA Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Randal K. Quarles)
16:00 USA Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board czerwiec
16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów gazu tydzień