04:53 | GMT: 03:53 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
11.04.18 11:33

Donald Trump podziękował chińskiemu prezydentowi za zrobiony w dniu wczorajszym krok w kierunku zniesienia barier dla amerykańskiego eksportu i otwarcie wyraził wolę dalszej współpracy w negocjowaniu warunków handlowych. Choć słowa te zmniejszają ryzyka związane z wojną handlową, to jednak okazały się niewystarczające do tego aby pchnąć na wyższe poziomy wyceny bardziej ryzykownych aktywów. Stery obecnie przejmują obawy związane z dalszym rozwojem sytuacji w Syrii i możliwych kolejnych nalotów lotniczych oraz wzrost napięcia pomiędzy USA a Rosją.

Na rynku walutowym dolar znajduje się w defensywie w oczekiwaniu na publikacje dzisiejszych danych o inflacji. Pogorszenie sentymentu rynkowego przekłada się na aprecjację japońskiej waluty, niemniej jednak notowania USDJPY stabilizują się w okolicy 107. Do najsłabszych wśród głównych należą waluty Antypodów, co potwierdza słabszy sentyment rynkowy. Notowania eurodolara wychodzą na dwutygodniowe maksima i zbliżają się do 1.24. Ewald Nowotny zasugerował, że program QE zostanie zakończony w tym roku, a pierwszym ruchem będzie podwyżka stopy depozytowej do -0.2% z -0.4%. EBC zwrócił jednak uwagę, że jest to prywatna opinia i nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska banku. O godzinie 13:00 na temat dalszej polityki EBC będzie miał okazję się wypowiedzieć Mario Draghi. Dobrze wyglądają dziś także notowania funta szterlinga, a para GBPUSD wychodzi powyżej 1.42.

Sporo dzieje się za to na rynku ropy naftowej, której notowania zbliżają się do ponad trzyletnich szczytów powyżej 66 USD za baryłkę WTI, do których brakuje już tylko nieco ponad dolara. Ruch ten jest związany z wzrostem napięcia geopolitycznego na Środkowym Wschodzie po ataku chemicznym w Syrii. Dodatkowo w kierunku wzrostu notowań czarnego złota oddziaływały w dniu wczorajszym informacje napływające z Arabii Saudyjskiej, która liczy na dalszą wędrówkę na północ w kierunku 80 USD.

Dziś w centrum uwagi rynków znajdowały się będą dwa wydarzenia. Pierwszym jest publikacja marcowej inflacji w USA, wobec której rynek spodziewa się przyspieszenia dynamiki cen do 2.4% r/r z 2.2% r/r w lutym w przypadku odczytu CPI i bazowego do 2.1% r/r z 1.8% r/r przed miesiącem. W godzinach wieczornych opublikowany będzie za to protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym podniesiono medianę prognoz dotyczącą podwyżek stóp procentowych w kolejnych latach oraz docelowy poziom kosztu pieniądza w dłuższym okresie, utrzymując w dalszym ciągu trzy podwyżki stóp procentowych w 2018 roku. Szersza dyskusja na temat wysokości stóp procentowych w dłuższym okresie w kontekście sytuacji na rynku pracy oraz poluzowania polityki fiskalnej ma szansę wesprzeć notowania amerykańskiej waluty.
 
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Środa, 12 grudnia 2018
00:50 Japonia Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia październik
08:00 Rumunia Produkcja przemysłowa s.a. październik
09:00 Węgry Produkcja przemysłowa październik
09:30 Szwecja Inflacja konsumencka listopad
11:00 Strefa Euro Produkcja przemysłowa październik
13:00 USA Wnioski o kredyt hipoteczny tydzień
13:00 Indie Produkcja przemysłowa październik
13:00 Indie Inflacja CPI listopad
14:30 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Pentti Hakkarainen)
14:30 Kanada Wykorzystanie mocy produkcyjnych III kw.