09:59 | GMT: 07:59 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
09.11.18 11:21

Choć treść komunikatu po posiedzeniu FOMC okazała się być całkowicie zgodna z oczekiwaniami, to jednak jego wydźwięk okazał się wystarczająco jastrzębi aby doprowadzić do odbicia amerykańskiej waluty, co jednocześnie schłodziło nastroje na rynku akcyjnym. Ogólny ton podkreślał siłę gospodarki i wpisywał się w scenariusz grudniowej podwyżki stóp procentowych. Członkowie FOMC zwracali uwagę na kontynuację poprawy na rynku pracy, która wspiera konsumpcję gospodarstw domowych oraz dynamikę PKB. Jednocześnie odnotowano wyhamowanie inwestycji wobec pierwszej połowy 2018 roku, co jednak nie odbiło się szerszym echem na rynku. Jastrzębi odbiór posiedzenia Fed przełożył się na spadek eurodolara w kierunku 1.13, gdzie znajdują się ostanie minima, pogłębienie których może otworzyć drogę do głębszych spadków. Dużo w tym względzie zależeć będzie jednak od publikowanych danych oraz dalszego rozwoju sytuacji związanej z włoskim budżetem. Rozmowy Rzymu z Brukselą na ten temat dobiegają końca i chyba trudno liczyć na uzyskanie przełomu.

W kalendarium makroekonomicznym w dniu dzisiejszym należy zwrócić uwagę na publikowane przed południem dane z Wielkiej Brytanii, w tym odczyt PKB za III kw. oraz wrześniowe saldo handlu zagranicznego oraz dynamikę produkcji przemysłowej. W związku z aprecjacją amerykańskiej waluty notowania GBPUSD cofają się w kierunku 1.30, choć rynek w dalszym ciągu czeka na konkrety dotyczące negocjacji warunków Brexitu. Nastoje w tej kwestii pogarszać mogą rosnąca niechęć Demokratycznej Partii Unionistów, bez poparcia której nawet jeśliby udało się wypracować porozumienie z Unią może ono nie zostać przyjęte przez parlament. W zależności od pojawiających się informacji na ten temat zależą dalsze perspektywy brytyjskiej waluty, narażone na podwyższoną zmienność. Wobec dolara jedynie silniejszy jest jen, a kurs USDJPY cofa się poniżej 114 w wyniku pogorszenia sentymentu rynkowego. W godzinach popołudniowych należy zwrócić uwagę na inflację PPI z USA oraz wstępny odczyt Uniwersytetu Michigan, który obrazuje nastroje amerykankach gospodarstw domowych oraz pierwsze komentarze przedstawicieli Fed, po zakończonym w dniu wczorajszym posiedzeniu. Okazję swoją oceną procesów gospodarczych wyrazić będą mieli Williams z New York Fed, Harker z oddziału w Filadelfi oraz Quarles z zarządu.

Opublikowany w trakcie sesji azjatyckiej raport nt. polityki monetarnej RBA nie został dobrze odebrany, gdyż oczekiwania wobec były wyższe, a notowania AUDUSD zniżkują w kierunku 0.72. Choć prognozy PKB poszły w górę, to jednak australijski bank centralny planuje dopiero pierwszą podwyżkę stóp w dalszej części 2019 roku. Notowania ropy naftowej znajdują się pod dalszą presją, a baryłka WTI dociera w okolice 60 USD, czyli najniższych poziomów od kwietnia. Od październikowego szczytu notowania straciły już ponad 15 USD, na co oprócz wzrostu awersji do ryzyka złożyło się przede wszystkim wprowadzenie przez administrację Trumpa czasowych włączeń dla sankcji na irańską ropę, wzrost zapasów w USA oraz sygnały o zwiększenia podaży w 2019 roku.

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

27.04.16 | 11:00 Złoty ponownie traci 22.02.16 | 16:49 Pogrom funta 22.02.16 | 09:46 Widmo BREXITu nie oddala się 19.02.16 | 10:27 Unijna powtórka z rozrywki 18.02.16 | 09:27 Spotkanie ostatniej szansy