01:50 | GMT: 23:50 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
08.05.18 11:33
  • Dziś decyzja Trump’a odnośnie porozumienia nuklearnego z Iranem
  • Powell uważa, że Fed prowadzi transparentną politykę monetarną
  • Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin w kwietniu


Wtorkowa sesja na rynkach  finansowych będzie przebiegała w oczekiwaniu na decyzję prezydenta Trump’a odnośnie porozumienia nuklearnego z Iranem.  Dziś o godzinie 20:00 CET dowiemy się czy to porozumienie zostanie przedłużone czy też sankcje gospodarcze na Iran zostaną przywrócone, co powinno przyczynić się do większej zmienności notowań ropy naftowej. Dzisiejsze kalendarium jest stosunkowo puste. Po wczorajszym rozczarowującym odczycie zamówień przemysłowych w Niemczech, opublikowane dzisiaj dane o produkcji przemysłowej z tamtejszej gospodarki były lepsze niż oczekiwano. Produkcja wzrosła o 1,0% w ujęciu miesięcznym i o 3,2% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 0,8% m/m i 3,0% r/r. Z kolei indeks Sentix za maj obrazujący nastroje w strefie euro spadł do poziomu 19,2 pkt., co kontrastuje z wciąż utrzymującymi się bardzo dobrymi nastrojami w USA.

Indeks dolara kontynuuje wzrosty w dniu dzisiejszym. Aprecjacja waluty amerykańskiej w ostatnim czasie ciąży walutom rynków rozwijających się. Generalnie stopniowa normalizacja polityki pieniężnej w krajach rozwiniętych i wyższe stopy procentowe na horyzoncie mogą sprzyjać przepływowi kapitału z gospodarek wschodzących. Zdaniem Powell’a jednak rola polityki monetarnej w USA w kształtowaniu globalnych warunków finansowych i przepływu kapitału jest ‘często wyolbrzymiana’. Jego zdaniem rynki nie powinny być zaskoczone działaniami Fed ze względu na transparentną komunikację, która ma chronić przed zawirowaniami na rynkach finansowych. Podtrzymanie gotowości do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku sprzyja dolarowi, co w zestawieniu z widocznymi oznakami spowolnienia w gospodarce europejskiej na początku tego roku wspiera stronę podażową na eurodolarze. Dziś notowania EUR/USD znajdują się już poniżej poziomu 1,1900.

Dziś w nocy została opublikowana seria danych z Chin. Ponownie w kwietniu Państwo Środka zanotowała nadwyżkę na poziomie 28,8 mld USD w handlu zagranicznym, co stanowiło odwrócenie tendencji z marca tego roku, gdzie niespodziewanie ten kraj odnotował deficyt handlowy.  W poprzednim miesiącu Import zwiększył się o 21,5%, natomiast eksport wzrósł o 12,9% r/r. Dane wskazują na silę popytu wewnętrznego Chin i utrzymującą się dobrą kondycję światowej gospodarki.

USD/PLN

Od początku tego tygodnia USD/PLN powrócił do wzrostów. Para znajduje się powyżej średnich kroczących EMA (50- i 100-okresowej) w skali D1 oraz górnego ograniczenia chmury, co aktualnie wspiera stronę popytową na tej parze. Notowania zbliżają się w okolice oporu w postaci maksimum lokalnego z 12.XII.2017 r. na poziomie 3,5962. Przełamanie okrągłego poziomu 3,6000 otworzy drogę do powrotu w okolice lokalnych szczytów z X-XI.2017 r. W tym rejonie przebiega także 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,2781.

GBP/USD

Słabszy sentyment do funta utrzymuje się również w tym tygodniu. GBP/USD zszedł poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza opór na poziomie 1,3670. Notowania zbliżają cię w okolice 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku 2017 roku, które wyznacza geometryczne wsparcie na poziomie 1,3463 i może stanowć cel dla GBP/USD w najbliższych godzinach.  


Autor: Anna Wrzesińska